​Mikroplastika në disa pjesë të Mesdheut është rritur me 80%

Evropë

​Mikroplastika në disa pjesë të Mesdheut është rritur me 80%

Më: 5 qershor 2023 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Sasia e mikroplastikës u rrit me 80% midis shtatorit 2019 dhe majit 2022 në disa zona të Mesdheut sipas një studimi të kryer nga Qendra e Rrjetit të Teknologjive të Avancuara (Aten) në Universitetin e Palermos.

ANSA raporton se mikroplastika në ujërat jashtë brigjeve spanjolle u rrit nga 1,180 në 2,180 njësi për litër dhe në shtrirjen nga Palermo në Gjibraltar nga 803 në 1,440 njësi, sipas gjetjeve të hulumtimit të kryer gjatë misionit “Ocean to Ocean Rib Adventure”.

Studiuesit ekzaminuan praninë e grimcave të vogla plastike në një thellësi maksimale prej një metri.

Nga analiza rezultoi se zonat përgjatë brigjeve të Mesdheut dhe Kolumbisë, ku aktivitetet antropike kanë pasur ndikimin më të madh, janë më të ndoturat, ku prania e mikroplastikës e kalon vlerën mesatare me 75%.

"Për më tepër, falë krahasimit me të dhënat e marra nga një mision i mëparshëm, ne ishim në gjendje të vërtetonim rritjen eksponenciale të mikroplastikës në Mesdhe në rreth dy vjet e gjysmë," tha profesor Mariano Licciardi, kreu i Qendrës së Rrjetit të Teknologjive të Avancuara.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat