10 tërmete në 24 orë, ku po lëkundet toka?

Evropë

10 tërmete në 24 orë, ku po lëkundet toka?

Më: 7 shtator 2023 Në ora: 11:58
Foto ilustrim

Ishujt Kanarie në Spanjë janë goditur nga të paktën 10 tërmete gjatë 24 orëve të fundit.

Edhe pse me magnituda të vogla, tërmetet kanë shkaktuar dëme minimale në disa zona.

Lëkundja më e fortë ishte 3.6 Rihter dhe u regjistrua në perëndim të arqipelagut, teksa tërmete më të lehtë e pasuan.

Ishujt Kanarie ndodhen në mes të pllakave tektonike të Afrikës, Euroazisë dhe Amerikës dhe për këtë arsye janë gjithnjë të ekspozuara ndaj aktiviteteve sizmike.

Njerëzit i frikësohen idesë së një lëkundje më e fortë mund të pasojë dhe për këtë arsye, shumë prej tyre e kanë kaluar natën jashtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat