​‘SOS Humanity’ do të marrë 790 mijë euro nga Berlini

Evropë

​‘SOS Humanity’ do të marrë 790 mijë euro nga Berlini

Më: 23 shtator 2023 Në ora: 14:21
Foto ilustrim

Berlini ka ndarë 790,000 euro për organizatën joqeveritare gjermane (OJQ) SOS Humanity në mbështetje të operacioneve të shpëtimit për migrantët dhe refugjatët në vështirësi në Mesdheun qendror, tha për ANSA koordinatori i komunikimit i organizatës "tokë-det", Lukas Kaldenhoff, të shtunën.

Kaldenhoff e përshkroi shumën si "të vogël" në lidhje me burimet e disponueshme në nivel evropian.

Dhe tha se shuma është e mjaftueshme për të mbuluar vetëm një të katërtën e kërkesave vjetore të SOS Humanity.

Të premten Roma shprehu "habinë" me raportet se Gjermania do të financonte punën me emigrantët në territorin italian dhe jo vetëm në det dhe kërkoi sqarime, duke thënë se financimi i punës me emigrantë në Itali do të ishte një anomali e rëndë. (ANSA).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat