Macron: Do të kontrollojmë çmimin e energjisë elektrike deri në fund të vitit

Evropë

Macron: Do të kontrollojmë çmimin e energjisë elektrike deri në fund të vitit

Më: 26 shtator 2023 Në ora: 06:52
Emmanuel Macron

Emmanuel Macron prezantoi sot planin e tij për një “ekologji të stilit francez”, “dominant” dhe “konkurruese”.

Presidenti francez ka premtuar se qeveria e tij do të “rifitojë kontrollin” e çmimeve të energjisë elektrike deri në fund të vitit. Pa specifikuar se çfarë masash do të merrte, Macron tha se shoqëria shtetërore e energjisë elektrike e vendit EDF dhe termocentralet bërthamore do të ndihmonin për të arritur këtë.

Presidenti francez bëri disa njoftime të reja, si një fond direkt prej 700 milionë eurosh nga shteti për ndërtimin e 13 projekteve metropolitane ndërrajonale, pra më shumë se dhjetë projektet që ishin parashikuar fillimisht. Por ai sqaroi se këto projekte do të kushtojnë gjithsej 10 miliardë euro.

“Ka një pikë që është kyçe për konkurrencën tonë dhe do ta shpallim në tetor, ajo është rikthimi i kontrollit të çmimeve të energjisë elektrike”, theksoi ai, duke paralajmëruar një program shumëvjeçar mjedisor.

“Ne do të mund të shpallim në tetor çmimet e energjisë elektrike që do të jenë në përputhje me konkurrencën tonë”, tha ai, duke shtuar se kjo do të vlejë si për familjet ashtu edhe për bizneset.

“Deri në fund të vitit ne do të rimarrim kontrollin e çmimit të energjisë elektrike në nivel francez dhe evropian,” theksoi ai, duke u përballur me partitë opozitare që e akuzojnë atë se ka lënë tarifat e energjisë elektrike të rriten.

Një zyrtar i Elysee tha se kjo mund të arrihet përmes ligjit francez të energjisë, për të kundërshtuar faktin se çmimet e gazit natyror kanë rritur çmimet e energjisë elektrike në Evropë, veçanërisht në Francë, për shkak të luftës Ukrainë. Kjo mund të bëhet pa pritur që të përfundojë një reformë në nivel të Bashkimit Evropian, tha ai. Në një vend që mbështetet shumë në energjinë bërthamore për të frenuar emetimet e tij, masat në planin e tij shumëvjeçar të tranzicionit të gjelbërtë tilla si përfundimi i termocentraleve me qymyr në vitin 2027, inkurajojnë francezët të heqin dorë nga motorët e ngrohjes për makinat elektrike dhe të promovojnë pompat e nxehtësisë për të ngrohur shtëpitë e tyre.

Qeveria kishte njoftuar tashmë se një shtesë prej 7 miliardë eurosh do të caktohej në projektbuxhetin e vitit 2024 për investime për mjedisin, për t’u financuar duke hequr disa nga lehtësimet tatimore që marrin disa industri në lidhje me përdorimin e lëndëve djegëse fosile.

Macron tha të dielën se qeveria do t’i kërkonte industrisë së karburantit të shesë me kosto dhe t’u japë 100 euro ndihmë punëtorëve më të varfër që shkojnë në punë me makinë për të kufizuar ndikimin e inflacionit në familje.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat