Britania e Madhe kërcënohet me ndërprerje të energjisë elektrike

Evropë

Britania e Madhe kërcënohet me ndërprerje të energjisë elektrike

Më: 28 shtator 2023 Në ora: 17:36
Foto ilustrim

Në Britani të Madhe ekziston rreziku i ndërprerjes së energjisë elektrike në muajin janar, kur kërkesa është në kulmin e saj dhe termocentralet bërthamore janë në modalitetin e planifikuar të mirëmbajtjes.

Kjo mundësi del nga të dhënat e operatorit shtetëror britanik për furnizimin me energji elektrike ESO.

Drejtori i lartë ekzekutiv i ESO-s, Craig Dyke i tha Bloomberg se rreziku i ndërprerjeve të energjisë elektrike është ende më i ulët se vitin e kaluar.

Ndërkohë, gazi rus është zëvendësuar nga gazi natyror i lëngshëm (LNG), objektet e depozitimit të gazit në Evropë janë plot dhe termocentralet bërthamore franceze po funksionojnë pa probleme pas një sërë mbylljesh të paplanifikuara vitin e kaluar.

Drejtori i operimeve të sistemit të Kompanisë Kombëtare Britanike të Gazit, Ian Radley, tha se vetëm një kombinim i ngjarjeve të tilla si moti jashtëzakonisht i ftohtë dhe një ndërprerje e madhe në furnizimet me gaz mund të kërcënojnë gjatë dimrit sigurinë energjetike të Mbretëri të Bashkuar. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat