​Policia në Rusi: E rraskapitur, e zhgënjyer dhe e demoralizuar

Evropë

​Policia në Rusi: E rraskapitur, e zhgënjyer dhe e demoralizuar

Më: 1 tetor 2023 Në ora: 12:08
Foto ilustrim

Numri i policëve në Rusi ishte në rënie para fillimit të luftës në Ukrainë.

Fillimisht, lufta bindi disa oficerë të qëndronin në forcën e policisë. Oficerët e policisë ruse janë të përjashtuar nga thirrja për detyrë ushtarake, kështu që disa oficerë që ishin në prag të dorëheqjes kur Rusia pushtoi Ukrainën na thanë se i mbajtën punët e tyre për të shmangur grindjet.

"Ose je pajtuar dhe ke qëndruar pa vepruar, ose nëse ke dhënë dorëheqje je urdhëruar të shërbesh në forcat e armatosura", shpjegon një polic nga Moska.

"Unë e di se kishte menaxherë që bënin lista të të gjithëve që kishin kërcënuar se do të japin dorëheqje dhe i rekrutuan ata direkt për të shkuar në ushtri. Të gjithë ishin shumë të frikësuar."

Por ndërsa lufta vazhdon, numri i policisë po pakësohet. Forca nuk mund të plotësojë boshllëqet ekzistuese - e lëre më të rekrutojë 40,000 personel shtesë që Ministria e Brendshme thotë se nevojiten në Donetsk dhe Luhansk, zona të Ukrainës që Rusia i ka pushtuar pjesërisht.

Putin pretendoi fitoret pasi mbajti të ashtuquajturat referendume në rajonet e Ukrainës të kontrolluara nga Rusia në shtator të vitit 2022. Por sondazhet u denoncuan si mashtrim nga qeveria e Ukrainës dhe aleatët e saj.

Rusia parashikon se do të ketë nevojë për 42,000 oficerë policor të tjerë deri në vitin 2026 nëse pushton territore të tjera.

Për oficerët e policisë që janë në shërbim, nuk u lejohet të kenë një mendim për luftën. Ata nuk lejohen as ta quajnë luftë.

"Oficerët policor duhet të mbajnë gojën mbyllur," thotë një detektiv. "Ne nuk mund të kemi pikëpamje personale për 'operacionin special ushtarak' - ose ata do të na shkarkojnë."

BBC-së i është thënë gjithashtu se oficerët po rraskapiten për shkak të dokumenteve shtesë të shkaktuara nga lufta.

Zyrtarë të Ministrisë së Brendshme nga tre qytetet ruse Tomsk, Yekaterinburg dhe Yaroslavl pohojnë se tani kalojnë pjesën më të madhe të kohës duke hetuar dhe rishikuar "akuzat e pafundme kundër njerëzve që diskreditojnë ushtrinë".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat