​Parlamenti i Bullgarisë do të votojë për mocionin e mosbesimit kundër kabinetit Denkov

Evropë

​Parlamenti i Bullgarisë do të votojë për mocionin e mosbesimit kundër kabinetit Denkov

Më: 13 tetor 2023 Në ora: 10:35
Foto ilustrim

Parlamenti i Bullgarisë do të votojë të premten për një mocion mosbesimi kundër kabinetit Denkov lidhur me politikën e tij energjetike. Këtë do ta bëjë gjatë një seance të jashtëzakonshme plenare të planifikuar të fillojë në orën 15:00. Votimi është pika e vetme e rendit të ditës e publikuar në faqen e internetit të Parlamentit Kombëtar.

Mocioni i mosbesimit iu dorëzua Parlamentit javën e kaluar nga ‘Vazrazhdane’, ‘BSP për Bullgarinë’, ‘Ka një popull të tillë’, dhe deputeti i pavarur Radostin Vasilev dhe u nënshkrua nga 72 deputetë në legjislaturën prej 240 deputetësh.

Debati i së enjtes për mocionin e mosbesimit në Parlamentin Kombëtar zgjati gati katër orë. Deputetët shkëmbyen akuza të forta.

Sipas rregullores së Parlamentit, votimi për mocionin mund të mbahet jo më herët se 24 orë pas debatit. Që votimi të jetë i suksesshëm, duhet të mbështetet nga të paktën 121 vota. Nëse mocioni i mosbesimit refuzohet, një mocion i ri nuk mund të paraqitet me të njëjtat arsye për gjashtë muajt e ardhshëm.

Kryetarja e BSP-së, Korneliya Ninova, të enjten u tha gazetarëve në Parlament se nëse Qeveria i mbijeton votimit, partia e saj do të fillojë menjëherë mbledhjen e nënshkrimeve për një mocion mosbesimi për çështjen e sigurisë kombëtare dhe mbrojtjes, të cilën ata do ta paraqesin javën e ardhshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat