Zelensky: Asnjë samit për paqe deri në vitin 2024

Evropë

Zelensky: Asnjë samit për paqe deri në vitin 2024

Nga: Bota sot Më: 1 dhjetor 2023 Në ora: 06:29
Volodymyr Zelensky

Gjatë një telefonate me kryeministrin bullgar Nikolai Denkov, presidenti Volodymyr Zelensky konfirmoi se nuk do të ketë një Samit të Formulës së Paqes deri në fillim të vitit 2024, shkruante zyra e Presidentit në leximin e bisedës më 30 nëntor.

"Presidenti njoftoi se Ukraina planifikon të mbajë takimin e ardhshëm të këshilltarëve për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme në fillim të vitit 2024 për zbatimin e mëtejshëm të Formulës së Paqes të Ukrainës."

Ukraina fillimisht synonte të priste një samit të liderëve globalë këtë vit për të ndërtuar mbështetjen për një plan paqeje prej 10 pikash të hartuar nga Presidenti Zelensky.

Plani i paqes prej 10 pikash kërkon fundin e ekocidit në Ukrainë, ndëshkimin e atyre që janë përgjegjës për krimet e luftës, tërheqjen e të gjitha trupave ruse nga territori i Ukrainës, rivendosjen e integritetit territorial të Ukrainës dhe lirimin e të gjithë të burgosurve të luftës dhe të dëbuarve.

Propozimet kërkojnë gjithashtu garantimin e sigurisë së energjisë, sigurisë ushqimore dhe sigurisë bërthamore.

Në prag të Samitit, janë mbajtur tre takime përgatitore në Kopenhagë, Jeddah dhe së fundmi në Maltë. Presidenti Zelensky e prezantoi fillimisht planin e paqes në nëntor 2022.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat