​Një burrë vdes gjatë arrestimit nga policia në Berlin

Evropë

​Një burrë vdes gjatë arrestimit nga policia në Berlin

Më: 3 dhjetor 2023 Në ora: 17:03
Foto ilustrim

Një burrë vdiq gjatë një arrestimi policor pas trazirave në oborrin e shtëpisë së një ndërtese në Berlin, njoftoi policia të dielën.

30-vjeçari thuhet se ka bërtitur dhe ka shkatërruar biçikleta në oborrin e një ndërtese apartamentesh në lagjen Charlottenburg të Berlinit të premten vonë në mbrëmje, sipas një deklarate të policisë.

Në raportin e policisë thuhet se ai është sulmuar dhe pështyu në drejtim të shërbyesve të urgjencës. Kur oficerët që ishin alarmuar tentuan ta arrestonin, ai u rrëzua përtokë. Burri u rrëzua gjatë arrestimit dhe u diagnostikua me atak në zemër në spital, tha policia, duke shtuar se burri vdiq të shtunën në mëngjes.

Një komision vrasjesh nga Policia e Shtetit po heton nëse ka lidhje arrestimi me vdekjen. Sipas policisë, në këtë rast nuk përjashtohen edhe sëmundjet e mëparshme.

Vitet e fundit, policia gjermane është kritikuar vazhdimisht për përdorimin e forcës së tepruar gjatë kapjes së të dyshuarve, gjë që shpesh rezulton me lëndime të rënda. /AA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat