LIVE: Fletarrestimi ndaj Putinit, vjen thirrja e fortë – përmendet “vrima e zezë”

Evropë

LIVE: Fletarrestimi ndaj Putinit, vjen thirrja e fortë – përmendet “vrima e zezë”

Nga: Bota sot Më: 8 dhjetor 2023 Në ora: 06:49 Përditësuar në ora: 21:57 më 08.12.2023
Pamje nga lufta në Ukrainë

Si do kthehet në një “Vietnam të dytë” lufta në Ukrainë, ja “vrima e zezë” që po shkakton Zelensky

Luftërat nuk përfundojnë gjithmonë në paqe. Konfliktet gjithashtu mund të përfundojnë në një ngërç, ndonjëherë për dekada. Vetëm shikoni Korenë dhe Qipron, të cilat janë ndarë përkatësisht për 70 dhe 49 vjet. Ukraina mund të jetë duke shkuar drejt një konflikti të ngrirë të ngjashëm me Rusinë. Kjo nuk do të ishte aspak ideale për Kievin dhe aleatët e tij. Ukraina do të kishte nevojë për mbështetje ushtarake dhe ekonomike për të mbështetur mbrojtjen e saj.

Vendet perëndimore gjithashtu do të duhet të mbajnë në fuqi sanksionet e kushtueshme kundër Moskës. Dhe aleatët e Kievit po tregojnë shenja lodhjeje. Ata janë gjithashtu të hutuar nga lufta midis Izraelit dhe Hamasit. Ndihma amerikane për Ukrainën mund të dobësohet më tej nëse ish-Donald Trump ose një kandidat tjetër më pak mbështetës fiton zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Ndaj e ardhmja duket e zymtë dhe ka filluar të flitet se Ukraina do të përfundojë si Vietnami.

“Vrima e zezë”

Kreu i shërbimit të inteligjencës së jashtme të Rusisë u tha Shteteve të Bashkuara dje se mbështetja perëndimore për Ukrainën do ta kthejë konfliktin në një "Vietnam të dytë" që do të jetë një problem për SHBA-në për vitet në vijim. Perëndimi i ka dhënë Ukrainës ndihma dhe armë me vlerë më shumë se 246 miliardë dollarë, por kundërofensiva ukrainase ka dështuar dhe Rusia ende kontrollon pak më pak se një të pestën e territorit ukrainas.

"Ukraina do të kthehet në një vrimë të zezë që do të thithë gjithnjë e më shumë burime dhe njerëz," shkroi Sergei Naryshkin, kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë (SVR), në gazetën SVR.

"Në fund të fundit, SHBA rrezikon të krijojë një Vietnam të dytë për vete dhe çdo administratë e re amerikane do të duhet të përpiqet të merret me këtë," shtoi ai.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka paralajmëruar se një konfrontim i drejtpërdrejtë midis NATO-s dhe Rusisë mund të shkaktojë Luftën e Tretë Botërore dhe ka përjashtuar vazhdimisht dërgimin e trupave amerikane në Ukrainë. Në Luftën e Vietnamit, SHBA mbështeti Vietnamin e Jugut kundër Vietnamit të Veriut komunist. SHBA përfundimisht u tërhoqën nga Vietnami, dhe dy vjet më vonë në 1975, Vietnami i Jugut u mund. SHBA humbi më shumë se 58,000 ushtarë.

“Vietnami i dytë”

I vetmi ndryshim midis vitit 1979 dhe situatës aktuale në Ukrainë është se aleanca e Vietnamit me Bashkimin Sovjetik kufizoi shtrirjen dhe kohëzgjatjen e pushtimit kinez; ndryshe nga pushtimi i Ukrainës lindore nga Rusia, Kina nuk pushtoi provincat kufitare të Vietnamit.

Megjithatë, Vietnami iu dorëzua presionit kinez kur traktati i tij i aleancës me Bashkimin Sovjetik ishte ende në fuqi. Vietnami dhe Ukraina janë gjeopolitikisht të ngjashëm: të dyja janë vende të vogla në kufi me një fuqi të madhe. Më e rëndësishmja, ata të dy i shikojnë SHBA si një opsion praktik për balancimin kundër asaj fuqie të madhe kërcënuese. Vietnami dhe Kina janë të vetëdijshëm për këto ngjashmëri.

Siç i tha ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, homologut të tij vietnamez Bui Thanh Son në prill të vitit 2022, Vietnami dhe Kina nuk duhet “të lënë tragjedinë e Ukrainës të përsëritet”.

Ndihma e Amerikës

Të mërkurën, Joe Biden iu lut republikanëve për një infuzion të ri të ndihmës ushtarake për Ukrainën.

“Nëse Putin merr Ukrainën, ai nuk do të ndalet me kaq”, tha Biden, duke parashikuar se Putini do të vazhdojë të sulmojë aleatët e SHBA-së në NATO.

Pastaj, shtoi Biden, "ne do të kemi diçka që nuk e kërkojmë dhe që nuk e kemi sot: trupat amerikane që luftojnë kundër trupave ruse". Kremlini, nga ana tjetër, tha se Biden po digjte paratë e taksapaguesve amerikanë në furrën e luftës. Por republikanët amerikanë në Kongres e bllokuan zyrtarisht paketën e ndihmës që supozohej të shërbente si një litar shpëtimi për Kievin në një fazë kyçe të luftës kundër Rusisë, duke e ngritur urgjencën e gjithë situatës në një nivel edhe më të lartë. niveli.

Duke gjykuar nga vlerësimet e fundit të Shtëpisë së Bardhë të Joe Biden, Kievi aktualisht po i reziston agresorit "me një rezervë" që ka mbetur nga kësti i fundit i ndihmës amerikane, që duket se do të mbarojë në fillim të 2024. Dhe Putin po “fërkon duart”.

Ukraina i jep goditjen e fortë Putinit, vriten dy politikanë pro rusë

Ushtria e Kievit ka njoftuar ekzekutimin e dy politikanëve pro rusë në Ukrainë. Illia Kyva dhe Oleg Popov janë vrarë dy operacioneve sekrete të ushtrisë.

Ilia Kyva, një politikan pro rus që me aktivitet politik për disa vite në paritë që mbështesin kremlinin u qëllua nga një agjent i shërbimit sekret Ukrainës. Politikani i vrare ishte dënuar me herët nga një gjykatë me 14 vite burg për tradhti të lartë.

Veç tij, ushtria ukrainase njoftoi dhe vrasjen e Oleg Popov, ish deputet i rajonit të Luganskit, rajoni që kërkon shkëputjen nga Ukraina. Ai u vra në një shpërthim me bombë ditën e mërkurë. Popov ishte një nga aktivistët e parë që mori pjesë në sulmet kundër ushtrisë Ukrainse dhe kërkohej nga gjykatat e Kievit për disa krime.

Dy politikanët njihen dhe për ndikimin që kanë pasur në politikën e Kievit, për shkak të mbështetjes ekonomike që kanë marrë nga Kremlini.

Putin do të rikandidojë për president, politikani rus bën thirrjen e fortë nga burgu

Politikani rus i opozitës Alexei Navalny , i cili po vuan dënimin me burg në një koloni në rajonin e Vladimirit, u ka bërë thirrje rusëve të marrin pjesë në zgjedhjet presidenciale dhe të votojnë kundër Vladimir Putin.

Mesazhi u shfaq në llogaritë e tij në rrjetet sociale.

“Njerëzit të mendojnë se kush është në pushtet dhe pse është aty. Detyra kryesore e opozitës ruse, detyra e të gjithë qytetarëve të ndershëm është t’u përgjigjen këtyre dyshimeve me të gjitha forcat. Te flasësh për të shpjeguar se 71-vjeçari Putin, i cili ka 24 vjet në pushtet, nuk duhet të qëndrojë për 6 vjet të tjera. Kjo do të dëmtojë Rusinë. Ai duhet të largohet”, shkruhet në blogun e politikanit të opozitës.

Ekipi i Navalny njoftoi gjithashtu se postera gjigantë që lexonin “Rusi, Gëzuar Vitin e Ri” ishin vendosur në disa qytete ruse dhe mbanin kode QR që lidhen me faqen e internetit të nismës “Rusia pa Putin”.

Drejtoria e Moskës për Masmedian dhe Reklamimin i ka ndaluar shpërndarësit e reklamave në natyrë të vendosin tabela me kode QR. Kështu bën të ditur grupi mediatik RBC, i cili ka në dispozicion dokumentin përkatës dërguar kompanive reklamuese.

Dokumenti thotë se një kod QR çon në burime online, të cilat përmbajnë “përmbajtje të ndryshme që mund të ndryshojnë me përdorimin”. Autoritetet e Moskës kanë frikë se në këtë mënyrë kodet QR mund të përmbajnë informacione që shkelin ligjin “Për Reklamimin”.

Së bashku me këtë fushatë reklamuese, ekipi i Navalny-t lançoi uebsajtin “Rusia pa Putin”, ku renditen mënyrat e mundshme të drejtimit të politikës anti-Putin.

Bashkëpunëtorët e Navalny thonë se “çdo qytetar aktiv” në 100 ditët e ardhshme deri në zgjedhje duhet të synojë të bindë të paktën 10 persona “të votojnë kundër Putinit”.

Këshilli i Federatës së Parlamentit rus caktoi më 7 dhjetor datën e zgjedhjeve presidenciale në Rusi, të cilat pritet të mbahen më 17 mars 2024.

Ukraina thotë se fletarrestimi ndaj Putinit i ka ndihmuar në kthim të fëmijëve të dëbuar

Komisionari i Ukrainës për të Drejta të Njeriut, Dmytro Lubinets, ka thënë të premten se dy fletarrestimet e lëshuara ndaj presidentit rus, Vladimir Putin dhe një zyrtareje tjetër ruse, për dëbim të paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi, ka ndihmuar në kthimin e disave në vendin e vet.

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar fletarrestime në mars për arrestim të Putinit dhe zyrtares ruse Maria Lvova-Belova, për akuza për krime lufte, të lidhura me rrëmbim fëmijësh ukrainas.

Kremlini, në anën tjetër, i hedh poshtë këto pretendime.

Kievi ka thënë se e ka konfirmuar dëbimin e 19.546 fëmijëve dhe se kjo shifër mund të jetë më e lartë.

“Sipas mendimit tim, pas fletarrestimeve të lëshuara nga Gjykata Ndërkombëtare Penale, është bërë më i lehtë kthimi i fëmijëve”, ka thënë Dmytro Lubinets, në një konferencë për media.

Të mërkurën, tetë fëmijë janë kthyer nga Rusia në Ukrainë, sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar prej Katarit.

“Nuk e di çfarë argumente pranon Federata Ruse, mirëpo fëmijët kanë nisur të kthehen. Jo në mënyrë sistematike, në grupe të vogla, megjithatë, kanë nisur të kthehen”, ka thënë ai.

Sipas tij, Ukraina ka arritur t’i kthejë 387 fëmijë prej Rusisë dhe prej territoreve të pushtuara prej Moskës.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./REL

Separatisti rus që u burgos pasi u rebelua kundër Putinit: Kam frikë se më pret fati si i Prigozhin-it

Separatisti rus Igor Girkin, ish-udhëheqësi ushtarak i Republikës Popullore të panjohur të Donetskut dhe një nga të dënuarit para një gjykate në Holandë vitin e kaluar për rrëzimin e aeroplanit malajzian MH17 kur vdiqën 298 persona, tani ka frikë se do të vritet shkruan Politico.

Igor Girkin, një ish-agjent rus dhe terrorist i cili është në burg për sfidimin e Presidentit Vladimir Putin, është i shqetësuar se do të pësojë të njëjtin fat si shefi mercenar i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i cili vdiq në një aksident avioni në fillim të këtij viti, pasi u rebelua kundër liderit rus.“Arrestimi im ndodhi një muaj pas rebelimit të Prigozhin”, tha Girkin për median ruse Baz në një intervistë të botuar të enjten.

“Frika ime më e madhe është se në vend të dënimit të zakonshëm penal, do të “amnistohem” njësoj si kuzhinieri”, shtoi Girkin, duke iu referuar Prigozhinit, i cili u mbiquajt “kuzhinieri e Putinit” për shkak të afërsisë së tij me rusin.

Girkin, një ish-kolonel spiun rus 52-vjeçar, i cili quhet Strelkov (“qitës”), është i njohur për udhëheqjen e trupave paraushtarake ruse në rajonin e Donbasit të Ukrainës në vitin 2014 dhe për një kohë të shkurtër shërbeu si ministër i mbrojtjes në Republikën Popullore të Donetskut. Shteti kukull rus.

Ai u dënua në mungesë në vitin 2022 për vrasje nga pakujdesia për rrëzimin e fluturimit MH17 të Malaysian Airlines në vitin 2014 mbi Ukrainë, i cili vrau 298 njerëz.

Pas Donbasit, Girkin u shfaq si një komentator ushtarak ultra-nacionalist, i cili kritikoi vazhdimisht taktikat dhe strategjinë ruse në pushtimin e Ukrainës.

BE i kërkon Kinës të përdorë ndikimin e saj për të ndaluar pushtimin rus

Nga: Bota sot

Në takimin vjetor BE-Kinë më 7 dhjetor në Pekin, udhëheqësit e BE-së i kërkuan Kinës të përdorë ndikimin e saj mbi Rusinë për të ndaluar pushtimin e saj në Ukrainë dhe për t'u angazhuar me Formulën e Paqes të Ukrainës.

"Si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Kina ka një përgjegjësi të veçantë, sepse kjo luftë ruse kërcënon stabilitetin global dhe ekonominë botërore...Kjo nuk është në interesin e Evropës, nuk është në interesin e Kinës, nuk është në interesin e Kinës. interesat e botës”, tha shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel.

Kina është akuzuar për ofrimin e mbështetjes teknike dhe operacionale për Moskën gjatë pushtimit të saj në Ukrainë, duke mos pasur ndihmën e drejtpërdrejtë ushtarake.

“Rusia vazhdon të kërkojë mënyra për të aksesuar teknologjinë për të fuqizuar luftën e saj. Edhe një herë, ne këmbëngulëm që Kina nuk duhet të furnizojë Rusinë me mjete ushtarake.

Dhe ne përsëritëm se sa e rëndësishme është që Kina të ndihmojë për të parandaluar Rusinë që të anashkalojë sanksionet."

Ekonomia e dytë më e madhe në botë, Kina ka ndikim të konsiderueshëm mbi çdo objektiv të sanksioneve ndërkombëtare.

Pekini ka ndihmuar kompanitë ruse të shmangin sanksionet e SHBA-së dhe BE-së dhe të shfrytëzojnë tregjet globale të mallrave. “Marrëdhënia jonë me Kinën është komplekse dhe ne kemi përgjegjësinë për ta bërë atë të funksionojë.

Ne ramë dakord se është në interesin tonë të përbashkët që të kemi marrëdhënie të balancuara tregtare. Dhe ne duhet të adresojmë sfidat në një botë me fërkime gjeopolitike në rritje”, tha Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian.

Rusia godet Kharkivin 6 herë me raketa S-300

Nga: Bota sot

Forcat ruse përdorën raketat S-300 për të sulmuar infrastrukturën civile në Kharkiv gjashtë herë gjatë natës më 8 dhjetor, thanë zyrtarët ushtarakë.

Distrikti Kholodnohirs'kyi dhe Shevchenkivskyi u goditën më rëndë. Një person ka mbetur i plagosur dhe i është ofruar tretman mjekësor në vendngjarje.

Rajoni i Kharkiv ka qenë një objektiv i vazhdueshëm i sulmeve ruse. Në tetor, forcat ruse goditën një dyqan ushqimesh dhe një kafene në fshatin Hroza, që ndodhet rreth 86 kilometra në lindje të Kharkiv, duke vrarë 51 persona dhe duke plagosur gjashtë, përfshirë fëmijë.

Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës me një popullsi prej 1.4 milionë banorësh të paraluftës, u bombardua rëndë nga ushtria ruse menjëherë pas pushtimit të gjithanshëm.

Rusia bombardon 9 komunitete në rajonin Sumy

Forcat ruse sulmuan zonat kufitare dhe vendbanimet e rajonit Sumy verilindor të Ukrainës më 7 dhjetor, duke qëlluar 17 herë dhe duke shkaktuar të paktën 61 shpërthime, njoftoi administrata ushtarake lokale përmes Telegramit.

Ushtria ruse goditi komunitetet e Krasnopilla, Bilopillia, Velyka Pysarivka, Seredyna-Buda, Khotin, Yunakivka, Mykolaivka, Esman dhe Shalyhyne duke përdorur sulme artilerie, mortajash dhe dronësh, duke hedhur gjithashtu mina në vendbanime të shumta. Nuk raportohet për viktima apo dëme në infrastrukturën civile.

Komuniteti i Bilopillia, shtëpia e afërsisht 15,600 banorëve, përjetoi numrin më të madh të shpërthimeve - 14 - nga granatimet me mortaja dhe me dron FPV. Qyteti ndodhet rreth 10 kilometra larg kufirit Rusi-Ukrainë.

Rreth 18 vendbanime në rajonin Sumy janë braktisur nga banorët për shkak të sulmeve të vazhdueshme, të përditshme nga forcat ruse. Pjesë të rajonit ishin pushtuar për pak kohë nga Moska në javët e para të pushtimit në shkallë të plotë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat