Zelensky uron liderët hebrenj në ditën e parë të Hanukkah

Evropë

Zelensky uron liderët hebrenj në ditën e parë të Hanukkah

Nga: Bota sot Më: 8 dhjetor 2023 Në ora: 06:57
Presidenti Zelensky

Presidenti Zelensky më 7 dhjetor u takua me klerin hebre në Kiev dhe mori pjesë në ceremoninë e ndezjes së qirinjve të Hanukkah me kryerabinin Shmuel Kaminetsky.

"Kjo festë ka të bëjë me fitoren e shpirtit njerëzor. Dhe kjo është më e rëndësishmja. Ju uroj të gjithëve, neve dhe të gjithëve që janë gjithmonë në anën e dritës, në anën e Ukrainës dhe popullit të saj, në anën e Jeta - Gëzuar Hanukkah dhe fitore”, tha Zelensky.

Kaminetsky, një vendas në Dnipro, ndezi qiriun e madh qendror të Hanukkiah dhe recitoi një bekim hebraik. Festa Hanukkah simbolizon mundësinë e një mrekullie.

Rabini Meir Stambler, Kryetar i Këshillit të Federatës së Komuniteteve Hebraike të Ukrainës, tha se presidenti "mund t'i tregojë botës për mrekullinë e Ukrainës".

Zelensky është presidenti i parë hebre i Ukrainës dhe ka përqafuar në mënyrë aktive liderët e komunitetit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat