Dodik i premton Putinit se RS, do të refuzojë çdo mundësi për t’iu bashkuar sanksioneve perëndimore kundër Rusisë

Evropë

Dodik i premton Putinit se RS, do të refuzojë çdo mundësi për t’iu bashkuar sanksioneve perëndimore kundër Rusisë

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 14:23
Foto nga takimi

Presidenti i entitetit boshnjak Republika Srpska (RS) Milorad Dodik, i cili është në listën e sanksioneve të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, u takua me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin më 21 shkurt në Republikën e Tatarstanit, e cila është pjesë e Rusisë. Federata, raporton Radio-Televizioni Republika Srpska (RTRS).

Siç raportohet nga shërbimi publik i njësisë, Dodik i tha Putinit se RS refuzon t’i bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë dhe se ajo nuk do të anëtarësohet në NATO.

“Ne konfirmojmë marrëdhëniet e mira që RS ka dhe kultivon me shtetin rus dhe me ju. Ajo që po bëjmë në rrethanat aktuale është se ne refuzojmë çdo mundësi për t’iu bashkuar sanksioneve perëndimore kundër Rusisë,” tha Dodik.

Agjencia Srna raporton se Putin tha se vizita e Dodik do të jetë “e dobishme” dhe se ai është mirënjohës ndaj tij për mbajtjen e kontakteve të rregullta.

“Përfaqësuesit e udhëheqjes së Republikës Srpska na vizitojnë rregullisht. Ne bashkëpunojmë me ju në fusha të ndryshme. Jam i sigurt se kjo vizitë e juaja do të jetë gjithashtu e dobishme dhe se do të mund të shfrytëzojmë kohën për të diskutuar marrëdhëniet dypalëshe në një gamë të gjerë të fushave”, tha Putin.

Në fillim të takimit, Putin njoftoi se synon të bisedojë me Dodikun për marrëdhëniet dypalëshe, për situatën në RS dhe theksoi se “Rusia e di se situata nuk është e thjeshtë”.

Për shkak të pushtimit rus të Ukrainës që filloi më 24 shkurt 2022, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe aleatët e tyre kanë vendosur një sërë sanksionesh kundër Rusisë që, ndër të tjera, synojnë ekonominë dhe sistemin financiar.

Ky është takimi i katërt i Dodik me Putinin që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës dhe biseda e tyre e dhjetë që nga viti 2014.

Dodik dhe Putin u takuan për herë të fundit në maj 2023, kur Dodik tha se “Republika Srpska mbetet pro-ruse, anti-perëndimore dhe anti-amerikane”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat