Zjarri në Valencia: 19 persona të zhdukur

Evropë

Zjarri në Valencia: 19 persona të zhdukur

Më: 23 shkurt 2024 Në ora: 09:22
Valencia

Të paktën katër persona kanë vdekur dhe 19 të tjerë janë zhdukur pas një zjarr masiv ka përfshirë dy blloqe apartamentesh në qytetin spanjoll të Valencias.

Zjarri përfshiu një bllok 14 katësh në lagjen Campanar dhe u përhap edhe në ndërtesën ngjitur saj.

BBC njofton se zjarrfikësit janë parë duke shpëtuar njerëz nga ballkonet e tyre. Ndërtesa përmban 138 banesa dhe ishte shtëpia e 450 banorëve, raportoi gazeta El Pais.

Të paktën 14 persona, përfshirë gjashtë zjarrfikës dhe një fëmijë i vogël, kanë pësuar lëndime trupore.

Më shumë se 20 ekipe zjarrfikëse janë munduar ta shuajnë zjarrin, i cili u përkeqësua nga erërat e forta.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat