Evropa përballet me presionin për të rritur ndihmën për Ukrainën

Evropë

Evropa përballet me presionin për të rritur ndihmën për Ukrainën

Më: 23 shkurt 2024 Në ora: 11:10
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz

Teksa ndihma ndalon në Kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe lindin pyetje se si ish-presidenti, Donald Trump do ta trajtonte Ukrainën nëse rizgjohej, ka një presion në rritje ndaj Evropës për të ndihmuar me ndihmën financiare për luftën e Ukrainës kundër Rusisë.

Me afrimin e përvjetorit të dytë të luftës së Rusisë në Ukrainë, Instituti i Kielit për Ekonominë Botërore tregon se ShBA, Gjermania, Britania e Madhe, Danimarka dhe Norvegjia janë përkatësisht pesë vendet kryesore që kontribuojnë financiarisht në Ukrainë, shkruan CNN.

Japonia, Holanda, Kanadaja, Polonia dhe Suedia përfundojnë top 10 në atë renditje, sipas të dhënave nga janari 2022 deri në janar 2024.

Në fillim të këtij muaji, Senati i ShBA-së miratoi me mbështetjen dypartiake një projekt-ligj për ndihmën e huaj prej 95.3 miliardë dollarësh, i cili përfshin 60 miliardë dollarë për Ukrainën, por ai ende nuk e ka kaluar Dhomën e Përfaqësuesve.

Dhe më 10 shkurt, Trump tha se do të inkurajonte Rusinë që të bënte “çfarëdo që të duan” për çdo vend anëtar të NATO-s që nuk përmbush udhëzimet e shpenzimeve për mbrojtjen në një pranim mahnitës se ai nuk do t’i përmbahej klauzolës së mbrojtjes kolektive në zemra e aleancës nëse rizgjidhet.

“Evropa do të duhet të paktën të dyfishojë përpjekjet e saj aktuale të mbështetjes ushtarake në rast se nuk ka mbështetje të mëtejshme nga Shtetet e Bashkuara. Kjo është një sfidë, por në fund të fundit një çështje e vullnetit politik,” tha Christoph Trebesch, kreu i Qendrës Kërkimore Ndërkombëtare për Financat dhe Makroekonomia në Institutin Kiel.

Trebesch tha se “vendet e BE-së janë ndër më të pasurat në botë dhe deri më tani nuk kanë shpenzuar as 1 për qind të PBB-së së tyre të vitit 2021 për të mbështetur Ukrainën”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat