Francë/ 4 të vdekur dhe tre të plagosur nga një ortek dëbore

Evropë

Francë/ 4 të vdekur dhe tre të plagosur nga një ortek dëbore

Më: 25 shkurt 2024 Në ora: 22:32
Foto ilustrim

Katër persona kanë humbur jetën në një ortek në rajonin malor të Auvergne në Francën qendrore.

Orteku ndodhi të dielën në një lartësi prej 1600 metrash mbi fshatin Mont-Dore, tha në një deklaratë prefektura e departamentit Puy-de-Dome.

Tre persona të tjerë u plagosën pas një operacioni të madh kërkimi që mobilizoi 50 persona.

Gazeta lokale La Montagne raportoi se ata që u goditën nga orteku ishin alpinistë të skive nga një klub aty pranë dhe thuhet se kishin shkuar në një vrapim jashtë pistes me një udhërrëfyes.

Malet e Auvergne, shumë prej të cilave janë me origjinë vullkanike, nuk janë aq të larta sa ato të Alpeve apo Pirenejve më në jug, por mund të kenë një mbulesë të gjerë dëbore

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat