Inteligjenca ukrainase: Navalny vdiq për shkaqe natyrale

Evropë

Inteligjenca ukrainase: Navalny vdiq për shkaqe natyrale

Më: 26 shkurt 2024 Në ora: 11:28
Alexei Navalny

Kreu i shërbimeve të inteligjencës të Ukrainës ka pohuar se Alexei Navalny ndoshta “vdiq nga një mpiksje gjaku”, duke hedhur poshtë spekulimet se ai ishte vrarë nga Kremlini.

Navalny, një rival politik i Vladimir Putinit, i cili po vuante një dënim 19-vjeçar në koloninë penale të Arktikut “Ujku Polar”, u gjet i vdekur në fillim të këtij muaji me Rusinë që pretendonte se ai vdiq nga “sindroma e vdekjes së papritur” ndërsa doli për shëtitje.

Megjithatë, shumë kanë spekuluar se ai u vra me urdhër të Putinit, me presidentin letonez që e tha troç: “Çfarëdo që të mendoni për Alexei Navalny, si politikan ai sapo u vra brutalisht nga Kremlini”.

Por sot, megjithatë, Kirill Budanov, kreu i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës GUR, vendosi se vdekja e tij mund të ketë qenë për shkaqe natyrore.

“Mund t’ju zhgënjej, por me sa dimë ai vdiq nga një mpiksje gjaku. Dhe kjo është pak a shumë e konfirmuar”, tha ai.

Autoritetet e burgut refuzuan të dorëzonin trupin e Navalny për më shumë se një javë pas vdekjes së tij. Dje, trupi i tij më në fund iu dorëzua nënës së tij pas nëntë ditë pritjeje të mundimshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat