​Pretendimet e Putinit: NATO po përgatitet për ta sulmuar Rusinë

Evropë

​Pretendimet e Putinit: NATO po përgatitet për ta sulmuar Rusinë

Më: 29 shkurt 2024 Në ora: 11:52
Vladimir Putin

Rusia perëndimore duhet të "mbrohet siç duhet" pas zgjerimit të NATO-s për të përfshirë Suedinë dhe Finlandën, thotë Vladimir Putin.

Forcat e NATO-s "po përgatiten të godasin territorin tonë", thotë ai, duke përdorur "forcat më efektive për ta bërë këtë".

Putin thotë se fati i çdo vendi që sulmon Rusinë do të ishte "shumë më tragjik" se çdo gjë me të cilën mund të përballet Rusia.

"Ata duhet të kuptojnë se ne kemi gjithashtu armë, armë që mund t'i mposhtin ata në territorin e tyre," thotë ai, duke shtuar se një veprim i tillë mund të "shkaktojë përdorimin e armëve bërthamore".

"A nuk e kuptojnë ata këtë?", tha ai në fjalimin e tij.

Putin thotë se vendet perëndimore mendojnë se janë "supreme", por shton: "Rusofobia i verbon njerëzit dhe i privon ata nga aftësitë e tyre racionale".

"Pa Rusinë nuk ka paqe solide në botë," i tha ai Asamblesë Federale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat