Macron bën thirrje për përmbajtje pas sulmit: Po punojmë për de-eskalim

Evropë

Macron bën thirrje për përmbajtje pas sulmit: Po punojmë për de-eskalim

Më: 14 prill 2024 Në ora: 12:06
Emmanuel Macron

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e ka dënuar sulmin me dronë dhe raketa të Iranit ndaj Izraelit, i cili thotë se kërcënon ta destabilizojë rajonin.

“Franca po punon për de-eskalim me partnerët e saj dhe bën thirrje për përmbajtje”, shkroi Macron në X.

Ministria e Jashtme franceze të premten këshilloi qytetarët francezë të mos udhëtojnë në Iran, Liban, Izrael dhe territoret palestineze.

Ushtria izraelite tha se Franca iu ndihmoi për t’iu përgjigjur sulmit iranian, duke bllokuar raketat dhe dronët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat