Italia e hapur ndaj sanksioneve për ata që veprojnë kundër Izraelit

Evropë

Italia e hapur ndaj sanksioneve për ata që veprojnë kundër Izraelit

Më: 15 prill 2024 Në ora: 18:35
Antonio Tajani

Ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani, thotë se vendi i tij është i hapur ndaj sanksioneve të reja për individët e përfshirë në veprime kundër Izraelit.

“Nëse ne kemi nevojë të kemi më shumë sanksione për njerëzit e angazhuar qartësisht kundër Izraelit, duke mbështetur për shembull terrorizmin, duke mbështetur Hamasin, është e mundur ta bëjmë këtë”, tha Tajani për agjencinë e lajmeve Reuters.

Por ai shton se vendet e G7-së si Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, SHBA dhe Britania e Madhe – do të duhet të jenë “shumë seriozë dhe të punojnë të gjithë së bashku”.

Vërejtjet e tij pasojnë një telefonatë në internet me udhëheqësit e G7 të dielën, të cilët u takuan për të ritheksuar mbështetjen e tyre ndaj Izraelit pasi Irani lëshoi më shumë se 300 predha në Izrael një ditë më parë, shkruan BBC.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat