Turqia dërgon anijen e 9-të të ndihmës në Gaza

Evropë

Turqia dërgon anijen e 9-të të ndihmës në Gaza

Më: 17 prill 2024 Në ora: 00:36
Foto ilustrim

Turqia dërgoi anijen e saj të nëntë në Rripin e Gazës me 3,774 tonë ndihma humanitare, duke përfshirë ushqime, furnizime për fëmijë, çanta dhe produkte pa gluten.

Anija humanitare, e përgatitur nga Gjysmëhëna e Kuqe Turke, u nis nga porti jugor i Mersinit, sipas OJQ-së turke.

“Ndihmat tona nuk janë një herë ose afatshkurtër. Ndihma jonë do të vazhdojë derisa të mbarojnë të gjitha nevojat në Gaza. Ato janë ndihma të vazhdueshme,” tha presidentja e Gjysmëhënës së Kuqe Turke Fatma Meric Yilmaz në ceremoninë e dërgimit.

Anija do të arrijë në portin Al-Arish të Egjiptit, porti më i afërt me Gazën, pas një udhëtimi detar 40-orësh.

Turqia kishte dërguar furnizime humanitare në 13 avionë dhe tetë anije pas shpërthimit të konfliktit Izrael-Hamas tetorin e kaluar.

Izraeli nisi një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Gaza në përgjigje të një sulmi të papritur vdekjeprurës nga Hamasi në Izraelin jugor më 7 tetor të vitit të kaluar, në të cilin 1,200 njerëz u vranë dhe më shumë se 200 të tjerë u morën peng.

Sulmi izraelit deri më tani ka çuar në më shumë se 33,700 vdekje dhe më shumë se 76,000 të plagosur, si dhe në një krizë të paprecedentë humanitare në enklavën palestineze.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat