Mitsotakis do të takohet me Erdoganin më 13 maj në Ankara

Evropë

Mitsotakis do të takohet me Erdoganin më 13 maj në Ankara

Më: 19 prill 2024 Në ora: 06:35
Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan

Një takim i shumëpritur mes kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ankara është caktuar për më 13 maj.

Vetë Mitsotakis e konfirmoi datën në deklaratat e bëra pas përfundimit të një takimi të jashtëzakonshëm të Këshillit të BE-së në Bruksel.

Vizita e kreut grek në kryeqytetin turk shihet si reciproke e vizitës së Erdoganit në Athinë dhjetorin e kaluar .

Mitsotakis u pyet drejtpërdrejt në lidhje me reagimet e fundit nga Turqia zyrtare ndaj synimit të Greqisë për të krijuar një park detar nënujor përtej Egjeut qendror (së bashku me një tjetër në detin Jon).

“Reagimi i pajustifikuar i Turqisë bëri gjithashtu përshtypje për mua,” tha ai, duke i bërë jehonë deklaratave të fundit të ministrisë së jashtme greke.

“Greqia po ushtron sovranitetin dhe të drejtat e saj bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtën e detit, dhe reagimi i pajustifikuar i Turqisë ndaj një nisme mjedisore gjithashtu më la përshtypje. Ne do të vazhdojmë me krijimin e parqeve (detare), siç jemi zotuar të bëjmë, gjatë një konference të fundit në Athinë.”

Në vijim, kryeministri grek theksoi gjithashtu se “nuk mendoj se përmirësimi i marrëdhënieve greko-turke, i cili është i padiskutueshëm dhe i matshëm, çon në një premisë pune se qëndrimet e Turqisë në lidhje me Zonën Ekskluzive Ekonomike (ZEE) kanë ndryshuar, mbeten thellësisht problematike për vendin tonë. Megjithatë, kjo nuk na pengon të ndërtojmë një axhendë pozitive.”

“Sot për shembull, do të jem në Mytilene (kryeqyteti i ishullit Lesvos) dhe ishuj të tjerë lindorë të Egjeut, ku ka kënaqësi për faktin se turqit mund të udhëtojnë në ato ishuj pa vizë (të lëshuar më parë) .”

Ministria e jashtme dhe ajo e mbrojtjes e Turqisë kanë pohuar zyrtarisht dhe jozyrtarisht se Ankaraja nuk do të pranojë ato që pretendon se janë “situata të njëanshme dhe de facto në Egje”.

Turqia nuk e ka nënshkruar, ratifikuar dhe i përmbahet plotësisht, de fakto, Konventës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtën e Detit (UNCLOS), siç bëjnë të gjitha vendet anëtare të BE-së, për shembull. Ndër të tjera, Turqia në mënyrë të njëanshme nuk njeh të drejtën e Greqisë, sipas UNCLOS dhe praktikës gjyqësore të mëparshme, për të zgjeruar ujërat e saj territoriale në 12 milje detare.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat