​Moti i ashpër sjell reshje të larta në Greqinë qendrore

Evropë

​Moti i ashpër sjell reshje të larta në Greqinë qendrore

Më: 20 prill 2024 Në ora: 18:24
Foto ilustrim

Thesalia në Greqinë qendrore dhe ishujt Sporades jashtë Evia ishin rajonet e prekura nga reshjet më të mëdha dhe stuhitë nga mesdita e së premtes deri të shtunën në mëngjes, njoftoi Observatori Kombëtar i Athinës meteo.gr.

Glossa në ishullin Skopelos regjistroi reshjet më të larta me 119 milimetra, e ndjekur nga Karditsa në Thesalinë me 117 milimetra.

Sipas shërbimeve të motit, fenomenet do të kufizohen gradualisht në kontinentin verilindor dhe pjesët lindore të detit Egje përpara se të ulen.

Zyrtarët e Brigadës së Zjarrfikësve dhe të Mbrojtjes Civile thanë se nuk kishin regjistruar probleme të veçanta, as nuk kishin marrë thirrje për shtëpi të përmbytura apo për shpëtimin e njerëzve të bllokuar, por duhej të prisnin pemë në disa rajone.

Të shtunën, Shërbimi Meteorologjik Kombëtar kishte parashikuar reshje të dendura shiu, duke arritur nivele të rrezikshme, në rajonet e mëposhtme: Thesali (veçanërisht pjesa lindore), Ishujt Sporades, Pieria jugore (Maqedoni), ishulli verior Evia, prefektura Fthiothida në Greqinë Qendrore (veçanërisht në veri), dhe ishujt e Egjeut Lindor (kryesisht Kios dhe Lesvos).

Nuk u regjistruan përmbytje apo rrëshqitje të mëdha dheu në Volos dhe në prefekturën Magnisia dhe pjesët lindore dhe jugore të fshatrave të malit Pilion, ndërsa forcat e zjarrfikësve në Volos dhe Thesali nuk regjistruan probleme të mëdha.

Volos kishte reshje kryesisht të rregullta, me përjashtim të një kohe të shkurtër rreth orës 05:00, kur kishte reshje të dendura. /ANA-MPA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat