Putini po luan një lojë pritjeje në Ukrainë

Evropë

Putini po luan një lojë pritjeje në Ukrainë

Nga: A.M. Më: 20 prill 2024 Në ora: 20:42
Vladimir Putin

Kanë kaluar gjashtë muaj që kur presidenti amerikan, Joe Biden kërkoi për herë të parë miratimin e Kongresit për një paketë të re ndihme për Ukrainën.

Që atëherë, shumë pak ndihma amerikane ka arritur në vijat e para. Kjo ka qenë një nxitje e dobishme për forcat e presidentit rus, Vladimir Putin, të cilët tani janë në ofensivë në Ukrainë, raporton CNN.

Ngurrimi për të miratuar me shpejtësi ndihmën për Kievin pasqyron një prirje më të gjerë të “lodhjes së Ukrainës”.

Sondazhet tregojnë se në Amerikë, si dhe në Evropë, mbështetja publike për vazhdimin e ndihmës së ukrainasve me para dhe armë ka rënë, megjithëse mbetet mbi 50 për qind në shumicën e vendeve.

Zvogëlimi i mbështetjes perëndimore është pikërisht ajo mbi të cilën Putini po mbron bastet e tij.

Udhëheqësi i Kremlinit ka bërë një llogaritje: se, me kalimin e kohës, Rusia mund t’i kalojë burimet dhe moralin që kanë në dispozicion si Ukraina ashtu edhe partnerët e saj.

Mbështetësit e Ukrainës në Uashington shpresojnë që votimi i sotëm në Kongres do t’u kujtojë njerëzve nevojën kritike për të mbajtur mbështetjen për Kievin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat