23 emigrantë të nisur për në Itali janë zhdukur

Evropë

23 emigrantë të nisur për në Itali janë zhdukur

Më: 19 maj 2024 Në ora: 06:42
Foto ilustrim

Të paktën 23 emigrantë janë zhdukur pasi një varkë u nis nga Tunizia në drejtim të Italisë, ka thënë garda kombëtare e vendit të Afrikës Veriore.

Ajo vendosi njësi lundruese dhe informoi marinën për të ndihmuar në kërkimin e personave të zhdukur.

Tunizia është përballur me një fluks njerëzish nga vende të tjera në Afrikë dhe Lindjen e Mesme që përpiqen të shkojnë në Evropë me varka të vogla.

Ajo ka zëvendësuar Libinë si një pikë nisjeje kryesore për njerëzit që përpiqen të arrijnë Perëndimin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat