Rusia qorton Gjermaninë për rezolutën e ‘gjenocidit të Srebrenicës’

Evropë

Rusia qorton Gjermaninë për rezolutën e ‘gjenocidit të Srebrenicës’

Më: 24 maj 2024 Në ora: 07:06
Vassily Nebenzia

Një rezolutë e paraqitur në OKB për ‘gjenocidin e Srebrenicës’ ka ndarë Asamblenë e Përgjithshme, ka demonizuar ish-Jugosllavinë dhe ka vënë në rrezik paqen në Bosnje-Hercegovinë, ka thënë i dërguari rus në OKB Vassily Nebenzia.

Nebenzia foli pasi Asambleja e Përgjithshme votoi mbi propozimin e Gjermanisë dhe Ruandës për të caktuar 11 korrikun si ditë përkujtimi të ‘gjenocidit të Srebrenicës’. Nga 193 vende anëtare të OKB-së, 84 votuan pro, 19 kundër dhe 68 abstenuan.

“Gjermania, e cila filloi dy luftëra botërore në shekullin e 20-të, vrau miliona njerëz në kampet e përqendrimit, kreu mizori masive në Afrikë dhe mori pjesë në copëtimin e Jugosllavisë, ai vend tani po përpiqet t’u japë leksione të tjerëve për rëndësinë e pajtimit. ”, tha Nebenzia.

Rusia beson fuqimisht se Gjermanisë i mungon autoriteti moral për të përmendur fjalën “gjenocid” për ndonjë gjë tjetër përveç mizorive të saj, tha Nebenzia, duke vënë në dukje se vetë OKB-ja u krijua për të siguruar që krimet naziste kundër njerëzimit të mos ndodhin më kurrë.

Përdorimi i rezolutës për të miratuar një deklaratë politike përbënte “abuzim” të Asamblesë së Përgjithshme, tha përfaqësuesi i përhershëm rus, duke e quajtur miratimin e saj një “fitore Pirrhike” për sponsorët e saj pasi më shumë vende u kundërshtuan ose abstenuan.

“Një gjë është e qartë: sponsorët e rezolutës po e shtyjnë qëllimisht Bosnjën në konflikt, pa marrë parasysh çmimin që pagoi ai vend gjatë luftës civile të viteve 1990, kur vdiqën 100,000 njerëz”, tha Nebenzia në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Ai e përshkroi rezolutën si “një kërcënim për paqen dhe sigurinë në të gjithë rajonin”.

Marrëveshja e Paqes e Dejtonit i dha fund luftës civile të viteve 1992-95 në Bosnje duke e ndarë vendin midis Republika Srpska (RS) dhe Federatës. Kushtetuta e vendit kërkon që të tre komunitetet – myslimanët boshnjakë (boshnjakët), serbët dhe kroatët – të arrijnë konsensus për çështjet e politikës së jashtme, por boshnjakët vepruan të vetëm në mbështetjen e rezolutës; serbët ishin kundër dhe kroatët abstenuan.

Zyrtarë të shumtë myslimanë boshnjakë dhe komentues politikë kanë thënë javët e fundit se rezoluta e OKB-së do të hapte rrugën për të shfuqizuar RS si “një krijim gjenocidal”, duke rishikuar kështu Marrëveshjen e Dejtonit. Presidenti i RS Milorad Dodik ka njoftuar tashmë se ai do të lëvizë për një “ndarje paqësore” brenda 30 ditëve.

Boshnjakët kanë pohuar se vdekja e rreth 8,000 burrave gjatë betejës së korrikut 1995 për Srebrenicën përbënte gjenocid. Gjykata e krimeve të luftës e mbështetur nga Perëndimi për Jugosllavinë – pararendësja e Gjykatës Ndërkombëtare Penale – ka rënë dakord, duke përdorur arsyetime të diskutueshme ligjore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat