​Situata në Ukrainë, Borrell: Ndihma ushtarake e BE-së është vendimtare

Evropë

​Situata në Ukrainë, Borrell: Ndihma ushtarake e BE-së është vendimtare

Më: 28 maj 2024 Në ora: 10:53
Josep Borrell

Situata në Ukrainë tregon se ndihma ushtarake e BE-së është “vendimtare”, tha të martën shefi i politikës së jashtme të bllokut.

"Situata bën që ndihma jonë ushtarake është ende më e rëndësishme, vendimtare, kritike, ajo mund të bëjë një ndryshim," u tha Josep Borrell gazetarëve në pragun e takimit të ministrave të mbrojtjes të BE-së në Bruksel.

“Mendoj se gjëja e rëndësishme është të vendoset baza për financim më të mirë të zhvillimit të mbrojtjes evropiane."

“Ne kemi nevojë për më shumë financime private dhe më shumë financime publike,” tha ai.

I pyetur në lidhje me qëndrimin bllokues të Hungarisë ndaj fondit të Fondit Evropian të Paqes (EFF) për Ukrainën, Borrell tha se Budapesti "ka shqetësime që nuk lidhen saktësisht me çështjen e mbrojtjes".

“Firmat hungareze janë marrë me problemet në Ukrainë. Ukraina po merret me minoritetin hungarez në territorin e saj. Ne po bëjmë maksimumin për t'i zgjidhur këto probleme,” tha ai.

Edhe Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është deklaruar se Rusia shkeli ligjin ndërkombëtar duke sulmuar Ukrainën dhe se Kievi ka të drejtën të vetëmbrohet dhe vendet e NATO-s kanë të drejtën ta ndihmojnë atë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat