Ish-kryetarin e parlamentit të Serbisë, Vuçiq e emëron drejtor të BIA-s

Evropë

Ish-kryetarin e parlamentit të Serbisë, Vuçiq e emëron drejtor të BIA-s

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 17:56
Foto nga takimi

Këshilli i Sigurisë Kombëtare në mbledhjen e sotme ka miratuar zyrtarin dhe deputetin e Partisë Progresive Serbe (SNS), Vladimir Orliq që të emërohet drejtor i Agjencisë për Siguri dhe Informacion (BIA), njoftoi Kabineti i Presidentit të Serbisë.

Në seancën e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, të cilën e drejtoi presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është diskutuar për situatën aktuale të sigurisë “me referencë të veçantë për situatën në Serbi”.

Vladimir Orliq ka qenë deputet i SNS-së në pushtet në Parlamentin serb për disa mandate, ndërsa nga viti 2022 deri në vitin 2024 ka qenë edhe kryetar i parlamentit serb, raporton N1.

Orliq ka lindur në Beograd, në atë që atëherë ishte Republika Socialiste e Serbisë në Republikën Socialiste Federative të Jugosllavisë.

Ai u diplomua në Shkollën e Inxhinierisë Elektrike të Universitetit të Beogradit në vitin 2007 dhe mori titullin Ph.D. në inxhinieri elektrike dhe informatikë nga i njëjti institucion në vitin 2011.

Ai ka botuar mbi tetëdhjetë punime shkencore dhe profesionale, ka punuar në kërkime dhe zhvillim për Imtel dhe filloi të punojë në Institutin e Kërkimit dhe Zhvillimit Vlatacom në vitin 2012.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat