Gjykata Evropiane vendos në favor të Radios Evropa e Lirë kundër Azerbajxhanit

Evropë

Gjykata Evropiane vendos në favor të Radios Evropa e Lirë kundër Azerbajxhanit

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 12:27
Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) në Strasburg, Francë - Fotografi ilustruese nga arkivi.

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) vendosi njëzëri më 13 qershor se vendimi i Qeverisë së Azerbajxhanit për të bllokuar qasjen në Shërbimin e Azerbajxhanit të Radios Evropa e Lirë ishte shkelje e Konventës për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut dhe Lirive Themelore.

Shërbimi i Azerbajxhanit i Radios Evropa e Lirë, i njohur lokalisht si Azadliq, u bllokua në vitin 2017 pas një vendimi nga një gjykatë në Baku, e cila pretendonte se uebsajti kishte postuar përmbajtje që "promovonte dhunën dhe ekstremizmin fetar dhe bëri thirrje, ndër të tjera, për trazira masive".

Katër media të tjera -- anaxeber.az, 24Saat.org, az24saat.org dhe xural.com -- i ishin bashkuar çështjes së Radios Evropa e Lirë kundër Azerbajxhanit.

Të katër mediat u akuzuan për publikimin e "informacioneve të rreme, mashtruese dhe shpifëse".

Radio Evropa e Lirë dhe paditësit e tjerë insistuan në padinë e tyre se vendimi për bllokimin e faqeve të tyre të internetit ishte “ekstrem”.

Ata argumentuan se arsyeja kryesore që u ndaluan ishte për shkak të kritikave të tyre ndaj qeverisë dhe raportimeve për korrupsionin.

Lëvizja për të bllokuar Shërbimin Azerbajxhan të Radios Evropa e Lirë u ndërmor pasi publikoi raporte investigative në lidhje me aktivitetet financiare të lidhura me anëtarët e familjes së presidentit Ilham Aliyev dhe rrethit të tij të ngushtë.

Raportet janë prodhuar nga Radio Evropa e Lirë në bashkëpunim me Projektin e Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP) me bazë në Sarajevë.

Radio Evropa e Lirë e dënoi vendimin në vitin 2017, duke akuzuar qeverinë për "një përpjekje tjetër flagrante" për të "heshtur raportimet tona në Azerbajxhan".

Në vendimin e saj, GJEDNJ-ja tha se Qeveria e Azerbajxhanit duhet t'i paguajë çdo aplikuesi një total prej 6.000 euro (6.500 dollarë) për dëmet dhe shpenzimet e tjera.

Aliyev ka udhëhequr ish-republikën sovjetike prodhuese të naftës që pak para vdekjes së babait të tij, Heydar Aliyev, në vitin 2003.

Ai ka hequr dorë nga kritikat e shpeshta nga grupet e të drejtave dhe qeveritë perëndimore që thonë se ai ka burgosur kritikët me pretendime të rreme dhe ka abuzuar me pushtetin për të shtypur disidencën./REL

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat