Familja më e pasur në Mbretërinë e Bashkuar dënohet për shfrytëzim të shërbyesve

Evropë

Familja më e pasur në Mbretërinë e Bashkuar dënohet për shfrytëzim të shërbyesve

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 21:14
Foto ilustrim

Katër anëtarë të familjes më të pasur të Britanisë së Madhe , me origjinë indiane, janë dënuar për shfrytëzim të shërbyesve të tyre.

Prakash dhe Kamal Hinduja, djali i tyre Ajay dhe gruaja e tij Namrata u dënuan me katër deri në katër vjet e gjysmë burg.

Sipas raportimeve, ata e paguanin stafin rreth 7 £ në orë për 18 orë ditë. Sipas prokurorisë, më pak se sa kanë shpenzuar për qenin e tyre.

Hindujat kishin sjellë staf nga India për të punuar në vilën e tyre në Gjenevë. Dënimi për shfrytëzim dhe punë të paligjshme erdhi nga një gjykatë zvicerane, e cila megjithatë i liroi ata nga akuza më e rëndë e trafikimit të qenieve njerëzore.

Familja, me një pasuri të vlerësuar në 37 miliardë £, gjithashtu dyshohet se konfiskoi pasaportat e punëtorëve dhe rrallë i lejoi ata të largoheshin nga shtëpia e tyre në lagjen e pasur të Këlnit.

Gjatë gjyqit, mbrojtja argumentoi se punonjësit merrnin përfitime të mëdha, nuk mbaheshin në izolim dhe ishin të lirë të largoheshin nga vila.

Punonjësit "ishin mirënjohës ndaj atyre që u dhanë atyre një jetë më të mirë ", tha Robert Assael, avokati i të pandehurve. Avokatët e familjes tashmë kanë bërë të ditur se vendimin do ta apelojnë.  

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat