Rivalizon edhe Perëndimin, ja cili është tanku operacional më modern rus

Evropë

Rivalizon edhe Perëndimin, ja cili është tanku operacional më modern rus

Më: 10 korrik 2024 Në ora: 10:02
Avantazhi kryesor i T-90M është se ai është plotësisht i dixhitalizuar, ai ka sensorë të shkëlqyer, veçanërisht vizion termik

Disa muaj pasi forcat ruse filluan një pushtim të Ukrainës, një video për të cilën forcat ukrainase ishin veçanërisht krenare filloi të përhapet në rrjetet sociale. Ai tregoi shkatërrimin e T-90M “Breakthrough 3”, tanku operacional më modern rus. Dy vjet më vonë, lufta vazhdon ende në Ukrainë dhe pamjet e T-90M të shkatërruara janë bërë shumë më të zakonshme nga sa kishin shpresuar rusët. Sipas faqes Oryx, deri më tani rreth 99 prej këtyre tankeve janë hedhur nga makina në Ukrainë, nga të cilat më shumë se 50 janë shkatërruar, 28 janë dëmtuar dhe më pas dhjetë u dëmtuan dhe pesë u kapën.

Meqenëse mendohet se janë prodhuar gjithsej midis 230 dhe 270, kjo do të thotë se një përqindje e madhe ishin të paaftë gjatë pak më shumë se dy viteve të luftës. Por a do të thotë kjo që ky tank është një dështim? Jo. Nuk është gjithashtu, siç tha Putin dikur, “100 për qind tanku më i mirë në botë”, por në shumë aspekte ai përfaqëson një përparim teknologjik që rusët nuk e kanë bërë në dekada. T-90M është tanku më i fundit operacional rus dhe tanku i parë rus/sovjetik në disa dekada që mund të thotë se ka barazi me ata nga Perëndimi, thotë Blaçe në fillim. Avantazhi kryesor i T-90M është se ai është plotësisht i dixhitalizuar, ai ka sensorë të shkëlqyer, veçanërisht vizion termik.

Një nga përparimet më të mëdha në T-90M është armatura e re ERA Relict. Si disavantazhin kryesor, eksperti nga kanali YouTube Codex Militaria, Matija Blaće vë në dukje kthimin e ngadaltë të tij.

“Ata ngasin vetëm 4 deri në 5 km/h prapa, që është një problem shumë më i madh nga sa duket. Domethënë, nëse tërhiqeni ngadalë, është më e dobishme për ju të ktheni 180 gradë dhe të ecni përpara, duke kthyer kështu pjesën e pasme të armikut të blinduar dobët”, thotë ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat