Johanes Han për vizitë në Sarajevë - Bota Sot
Johanes Han për vizitë në Sarajevë

Evropë

E enjte, 18 tetor 2018

Johanes Han për vizitë në Sarajevë

Më: 4 dhjetor 2017 Në ora: 14:57
Johanes Han

Komisari evropian për zgjerim dhe politikë fqinjsëore Johanes Han do të udhëtojë për në Sarajevë, ku me liderët boshnjakë do të bisedojë për reformat dhe procesin e eurointegrimit të Bosnjë e Hercegovinës.

Sipas vlerësimit të gazetës sarajevase "Dnevni avaz", Han praktikisht vjen në "inspektim" me qëllim që të bindet deri ku ka arritur BeH-ja në rrugën e plotësimit të detyrimeve që dalin nga e ashtuquajtura agjenda reformuese.

Një nga temat kryesore në takimet e Hanit me nikoqirët e tij do të jetë Pyetësori Komisionit Evropian, plotësimi i të cilit është një nga kushtet kyçe që vendi të marrë status të kandidatit për anëtarësim në BE. Afati përfundimtar për përgjigjen e Pyetësorit është 15 dhjetori.

Krahas kësaj, Hani dhe nikoqirët e tij do të bisedojnë edhe për ligjin për akciza dhe për buxhetin shtetëror të BeH-së për vitin 2018.

Pritet që eurokomisari, liderëve boshnjakë t'ua transmetojë edhe mesazhin e Brukselit se aktvendimet e Gjykatës së Hagës duhet të respektohen dhe ato nuk guxojnë të ndikojnë në raportin drejt reformave dhe rrugës evropiane të BeH-së.

Në fund të vizitës Han nesër do ta përurojë ndërtesën e re të Prokurorisë themelore të BeH-së, për ndërtimin e të cilit BE-ja ka siguruar mjete në vlerë prej rreth 1,4 milionë euro. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test