A ishte Jeremy Corbyn një spiun komunist? Flet eksperti i inteligjencës - Bota Sot
A ishte Jeremy Corbyn një spiun komunist? Flet eksperti i inteligjencës

Evropë

A ishte Jeremy Corbyn një spiun komunist? Flet eksperti i inteligjencës

Më: 20 shkurt 2018 Në ora: 23:50
Jeremy Corbyn

Agjencia Çekosllovake e Inteligjencës ka shqyrtuar të dhënat e epokës komuniste të cilat nuk dokumentojnë nj ëpërfshirje të mundshme të kreut të laboristëve të Mbretërisë së Bashkuar si një spiun ose agjent të komunistëve – thonë hulumtuesit akademikë dhe ekspertët.

Radek Schovanek, analist në ministrinë e mbrojtës së Republikës Çeke, ka kaluar 25 vite në klasifikimin e dokumenteve për të gjetur spiunët e shërbimit. Ai i tha gazetës Guardian se dyshimet kundër Jeremy Corbynit janë të pabazuara dhe që pretendimet e Jan Sarkocyt, një ish zyrtar inteligjence i dëbuar nga Britania më 1989, se e kishte marrë në shërbim Corbynin janë të pasakta.

Edhe vetë Corbyn i ka mohuar akuzat si të pabaza.

E gjithë storja rrodhi nga The Sun, e cila e titulloi një artikull të sajin “Corbyn si një spiun komunist”.

“Në ditët e fundit, The Sun, The Mail, The Telegraph dhe The Express po e luajnë rolin e James Bondit. Ata e kanë gjetur një spiun çekosllovak pretendimet e të cilit janë brutalisht të pavërteta.” – tha Corbyn.

Sarkocy u takua me Corbynin në vitet 80 në Parlament [House of Commons]. Në ditët e fundit, Sarkocy ka pretenduar që Corbyn ishte i paguar nga StB, ose shërbimi i sigurimit Çekosllovak. Ai poashtu ka akuzuar të tjera figura të larta të Laboristëve se ishin paguar mes 1,000 dhe 15,000 Funte për të dhënë informacione.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test