Vdes krijuesja e filmit të animuar “Borëbardha dhe shtatë xhuxhat”

Filma

Vdes krijuesja e filmit të animuar “Borëbardha dhe shtatë xhuxhat”

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 20:32
Ruthie Thompson

Krijuesja e filmit të animuar “Borëbardha dhe shtatë Ruthie Thompson, ka vdekur në moshën 111 vjeçare.

Thompson këtë film e krijoi në vitin 1937.

Ajo gjithashtu punoi në klasikët e Disney si Pinocchio, Dumbo, Bambi dhe Bukuroshja e Fjetur.

Pasi mbushi 18 vjeç, ajo filloi të punojë në Akademinë e Kalërimit në Dubrock, ku Walt dhe Roy Disney shpesh luanin polo.

Walt u kujtua për Ruthie që kur ishte fëmijë dhe i ofroi asaj një punë si dizajnere dhe më pas në Departamentin e ngjyrosjes në filmin e parë të animuar të studios, filmin portreti të vitit 1937 “Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhët”.

Ajo gjithashtu punoi si artiste e bojës të filmi i animuar Bambi në 1942, por gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo u promovua në kontrollues animacioni, ku punoi në filma trajnimi dhe edukimi për Ushtrinë Amerikane që shfaqnin personazhet e Disney Mickey Mouse, Donald Duck dhe Goofy.

Ruthie Thompson vazhdoi të punojë si kontrolluese në filmin e shkurtër të animuar Donald në 1959 në Tokën Mathmagic dhe serialin televiziv “Popeye the Sailor”.

Ajo vazhdoi të lëvizte nëpër gradat, duke punuar si planifikuese skenash në filma të tillë si Mary Poppins, The Aristocats, Robin Hood dhe The Rescuers, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Krijuesja u tërhoq nga studioja në 1975 dhe do të vazhdonte të punonte në filmin e animuar të Ralph Bakshit, Zoti i unazave dhe Metamorphoses, të dy në 1978.

Tompson gjithashtu punoi për një kanal televiziv të brendshëm.

Ajo u emërua një Legjendë Disney për gati katër dekada pune në studio në vitin 2000.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat