Filmi “Zgjoi” merr vëmendjen e gazetës “The Guardian”

Filma

Filmi “Zgjoi” merr vëmendjen e gazetës “The Guardian”

Më: 20 mars 2022 Në ora: 13:14
Filmi “Zgjoi”

Filmi me regji të Blerta Bashollit “Zgjoi”, ka marrë vëmendjen e shumë mediave botërore.

E së fundmi gazeta britanike “The Guardian”, ka shkruar një artikull dedikuar filmit “Zgjoi”.

“Çdo shkrepje llogaritet në dramë për luftën e gruas kundër burrave të dhunshëm vendas për të mbijetuar dhe siguruar për fëmijët e saj në vazhdën e luftës”, ka filluar përshkrimin The Guardian.

“Filmi debutues i Blerta Bashollit është një film për mjaltin dhe gjithashtu për ajvarin , një pjatë e ëmbël nga ish-Jugosllavia e bërë nga patëllxhanë dhe speca të kuq. Por filmi ka shije të ashpër dhe të mprehtë, si kafeja e zezë”.

Tutje, gazeta vazhdon historinë e Zgjoit, ai bazohet në historinë e vërtetë të Fahrije Hotit , një gruaje, bashkëshorti i së cilës u zhduk gjatë luftërave ballkanike të viteve ’90, dhe kështu vetëm për të qëndruar gjallë dhe për të siguruar jetesën e saj, ajo formoi një kolektiv vetëm për gratë me të gjitha luftërat e tjera, të vejat (ose të vejat e supozuara, të dëshiruara për një lajm përfundimtar se çfarë bënë forcat serbe me burrat e tyre të zhdukur) duke bërë mjaltë dhe ushqime të tjera për të shitur.

Image
Filmi “Zgjoi”

Por filmi e tregon atë duke u përballur me mizogjininë brutale dhe dhunën nga burrat në fshatin e saj, të cilët mendojnë se ajo po e tejkalon veten. (Drama vjen me një mohim përmbyllës që thekson se disa prej tyre janë fiktive, dyshoj se parandalon paditë.)

“The Guardian”, aktoren Yllka Gashin e ka cilësuar të shkëlqyer ashtu si vetë Fahrije, një grua që e filloi këtë biznes të paktën pjesërisht për të menaxhuar apo shuar hidhërimin e saj: kosherja në kopshtin e tyre u ngrit nga i shoqi.

“Kjo është mënyra e saj për të qëndruar pranë kujtimit të tij; ajo kujton se sa instiktive ishte kontakti i tij me bletët dhe se si ai nuk u pickua kurrë. Fahrije, nga ana tjetër, gjithnjë thumbohet dhe kjo është pjesërisht arsyeja pse ajo kalon kryesisht në ajvar; çdo thumbim është një kujtesë.”

Ekziston një skenë e mrekullueshme në të cilën djali i vogël i Fahrijes është duke i krehur flokët e tij para pasqyrës, ndoshta me disa nxitje kotësie adoleshente. Duke e parë atë, Fahrije buzëqesh papritmas, me dashuri dhe dhimbje transparente, dhe pa pasur nevojë t’i thuhet mund të shohim se ajo mendon se ai i ngjan babait të tij.

Vetë vjehrri i saj Haxhi (një interpretim i mrekullueshëm i aktorit dhe muzikantit veteran Çun Lajçi) është një figurë vezulluese, e cila përballet me agoninë dhe pikëllimin në mënyrën e tij, por gradualisht po e vlerëson Fahrijen.

Gazeta britanike dramën e Zgjoit e ka vlerësuar si shumë inteligjente, në të cilën çdo fjalë dhe çdo goditje ka rëndësi.

Image
Filmi “Zgjoi”
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat