Dorëshkrim i rrallë i vitit 1480 mbi jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit

Historia

Dorëshkrim i rrallë i vitit 1480 mbi jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit

Nga: Gjon Keka Më: 23 janar 2021 Në ora: 19:42
Arkiv

Dorshkrimi i panjohur më parë i cili mendohet të jetë i vitit 1480 mbi jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit Skënderbeut shkruar nga eruditi i njohur arbëror Marin Barleti.

Sikur që jemi mësuar deri më sot se vepra e Barletit të jetë botuar në mes viteve 1508/37.

Ky dorëshkrim është një dëshmi që ja vlenë ta paraqes këtu sepse i kontribuon historisë arbërore dhe europiane në përgjithësi.

Image

Tregon se vepra e Barletit për Gjergj Kastriotin është shkruar në vitin 1480 ndërsa është botuar më vonë.

Këtë dorshkrim e kam gjetë gjatë hulumtimeve të mia mbi epokën e lavdishme të Gjergj Kastriotit dhe arbërorëve të tij në atë kohë.

Dhe të historisë së kombit arbëror europian ,respektivisht të  historisë së përgjithshme europiane.

Një kopje të këtij dorshkrimi e mbaj në arkivin tim personal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat