Gjergj Kastrioti i njihte këto gjuhë në mënyrë të përkryer

Historia

Gjergj Kastrioti i njihte këto gjuhë në mënyrë të përkryer

Nga: Gjon Keka Më: 2 mars 2021 Në ora: 15:28
Gjergj Kastrioti

Disa nuk mund t'i bind as edhe vetë Gjergj Kastrioti me zbrit në tokën arbërore;sipas kronistëve dhe dokumenteve e literaturës së vjetër që kam gjetë Gjergj Kastrioti i ka njohur 9 gjuhë ndoshta edhe më shumë ,por deri më tani këto, përveç gjuhës arbërore si gjuhë të tij ai njihte në mënyrë të përkryer këto gjuhë :

latinisht,tatarisht,osmanisht-turqisht,arabisht, greqisht, italisht,gjuha raguzane(sllavisht),persisht dhe velsisht.

Të gjitha këto gjuhë ai i kishte mësuar kur ishte si peng në oborrin e sulltanit.

Këto dëshmi për gjuhën mund të gjenden edhe në 7 librat e mi kushtuar jetës dhe veprës së Gjergj Kastriotit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat