​Rrethimi i parë i Krujës dhe krijimi i një imazhi antiosman

Historia

​Rrethimi i parë i Krujës dhe krijimi i një imazhi antiosman

Më: 14 maj 2022 Në ora: 08:44
​Rrethimi i parë i Krujës dhe krijimi i një imazhi antiosman

Më 14 maj 1450, ndodhi rrethimi i parë i qytetit të Krujës nga forcat osmane të drejtuara prej Muratit të II-të. Një ushtri Osmane prej rreth 100.000 trupash ishin caktuar që të rrethojnë Krujën.

Përshkrimin më pranë realitetit të kësaj ngjarjeje epokale për historinë e Arbërisë, e gjejmë në veprën e priftit humanist, Marin Barleti.

Mbrojtja e Krujës për shumë studiues do të krijonte edhe një imazh antiosman të suksesshëm, pasi mbarte domethënien se forca perandorake mund të thyhej nëse strategu ishte i duhuri dhe bujarët mblidheshin tok me njëri-tjetrin.

Kruja do të bëhej pjesë e shumë ekspeditave osmane pa rezultat dhe vetëm pas vdekjes së heroit tonë legjendar Gjergj Kastriot Skënderbeu, ajo do të humbiste madhështinë.

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë paraqet një pamje panoramike e qytetit të Krujës me kështjellën.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat