Fotografi historike: Kurorëzimi i Mbretit dhe Mbretëreshës së Shqipërisë më 1939

Historia

Fotografi historike: Kurorëzimi i Mbretit dhe Mbretëreshës së Shqipërisë më 1939

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 12:48
Mbreti dhe Mbretëresha e Shqipërisë

“Historic Photographs”, një faqe shumë e ndjekur ndërkombëtare në Facebook, ka zgjedhur që sot ta publikojë një fotografi nga ceremonia e kurorëzimit të Viktor Emmanuelit III dhe Elenës si mbret dhe mbretëreshë të Shqipërisë.

“Mbreti Viktor Emmanuel III dhe Mbretëresha Elena gjatë ceremonisë së kurorëzimit të tyre si Mbret dhe Mbretëreshë e Shqipërisë, Pallati Kuirinal, Romë, 1939”, shkruhet në përshkrimin e fotografisë.

Princesha Elena e Malit të Zi, ose e njohur si Mbretëresha Elena e Italisë ishte e bija e Mbretit Nikollë të Malit të Zi dhe gruas e tij, Milena Vukotiq. Ajo ishte bashkëshortia e Victor Emmanuelit III të Italisë dhe Mbretëresha e Italisë nga viti 1900 deri në vitin 1946, si dhe dhe Mbretëresha e Shqipërisë nga 1939 deri më 1943.

Victor Emmanueli III, ndërkaq, ishte mbreti i fundit i Italisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat