​Profesori grek: Rusia sulmon Perëndimin përmes gënjeshtrave

Intervista

​Profesori grek: Rusia sulmon Perëndimin përmes gënjeshtrave

Më: 10 korrik 2022 Në ora: 10:52
Nikos Panagiotou

Profesori universitar dhe drejtori i DCN Global, Nikos Panagiotou, në një intervistë për The Geopost ka folur për dezinformimin rus dhe mënyrat se si Rusia shtrin ndikimin e saj në vende të tjera.

Ai është shprehur se elementi i përbashkët i propagandës ruse janë gënjeshtrat përmes të cilave sulmojnë Perëndimin.

“Në të gjitha këto fusha që kemi analizuar në fakt, kemi parë se elementi i përbashkët ishin sulmet kundër Perëndimit përmes gënjeshtrave”, ka thënë ndër të tjera profesori grek për The Geopost.

Panagiotou ka dhënë disa sugjerime se si mund të luftohet dezinformimi rus, në mënyrë që të promovojmë narrativa reale.

The Geopost: A mund të bëni një prezantim të vogël për ju dhe DCN Global?

Panagiotou: Faleminderit për ftesën. Jam shumë i lumtur që kam këtë diskutim dhe intervistë me ju. Unë do të doja të uroj gjithë të mirat për një faqe interneti shumë interesante. Unë ju kam ndjekur muajin e fundit dhe kam parë që po bëni jashtëzakonisht punë dhe dua t’ju përgëzoj ju dhe të gjithë ekipin që qëndron pas kësaj. Është shumë i freskët, është shumë inovativ dhe trajton çështje shumë të rëndësishme për zonën.

Për ne, për mua si president i DCN Global, kjo lidhet shumë me aktivitetet tona dhe atë që po bëjmë. Digital Communication Network Global është një organizatë globale me 7000 anëtarë në të gjithë botën. Ne kemi qendra të ndryshme. Ne kemi një qendër për Evropën Juglindore, kemi një qendër për Afrikën, një qendër për Azinë Juglindore dhe në tetor do të lançojmë qendrën e re në Amerikë dhe jemi jashtëzakonisht të lumtur dhe të nderuar për këtë.

The Geopost: Si e shihni situatën e dezinformimit në Ballkan?

Panagiotou: Situata e dezinformimit në përgjithësi është mjaft alarmante. Duhet të jemi të vetëdijshëm dhe kjo është diçka që duhet ta kemi parasysh sepse lidhet shumë me cilësinë e demokracive tona. Sidomos në këtë rajon, dezinformimi është dëshmuar si është një temë që mund të inicojë urrejtje, mund të inicojë shumë dezinformata dhe shumë polarizime që në një zonë si kjo e jona do të ishin shumë të rrezikshme. Dhe kjo është arsyeja pse mendoj se ka përpjekje nga vende jashtë zonës për të ndikuar në Evropën Juglindore dhe veçanërisht për të përhapur dezinformata. Ne si Digital Communication Network Global kemi organizuar shumë ëebinare rreth kësaj teme. Ne kemi organizuar një ëebinar në lidhje me diplomacinë e vaksinave ku kemi parë se Rusia me Sputnikun, veçanërisht në zonën tonë, po përpiqej në fakt të promovonte një fushatë anti-perëndimore të bazuar në fakte ose fakte alternative që nuk ishin të vërteta. Ata në fakt synonin të shfrytëzonin njerëzit, të cilët ishin të shqetësuar për Covid-in, për të promovuar axhendën e tyre. Dhe kjo është diçka për të cilën ne kemi punuar shumë intensivisht për ta ndjekur dhe analizuar.

The Geopost: Ne si The Geopost dhe ndoshta ju si DCN Global e dimë se shumica e dezinformatave dhe lajmeve të rreme vijnë nga Rusia. A keni ndonjë analizë se cili shtet është më i sulmuar me këto lajme të rreme nga Rusia?

Panagiotou: Po. Ne në DCN Global kemi ndërmarrë një iniciativë për të kryer analiza të dezinformatave në disa vende: në Greqi, në Rumani, në Armeni, në Gjeorgji, në Itali si dhe në disa pjesë të Kosovës.

Qëllimi ishte në fakt të kuptojmë se çfarë lloj dezinformimi qarkullon dhe në fakt të analizohet kjo. Kemi parë që në të gjitha këto vende, pavarësisht se ato janë në vende të ndryshme (në Armeni, në Ukrainë, në Gjeorgji etj.) disa tregime janë jashtëzakonisht të njëjta. Çfarë na tregon kjo është se mostra përpiqet të shfrytëzojë shqetësimet e njerëzve për tema të ndryshme. Madje, ata kanë përdorur fenë për të promovuar një axhendë që i kthen njerëzit kundër Perëndimit. Në të gjitha këto fusha që kemi analizuar në fakt, kemi parë se elementi i përbashkët ishin sulmet kundër Perëndimit përmes gënjeshtrave.

The Geopost: Në luftën në Ukrainë ka më shumë dezinformata dhe propagandë nga Rusia këto ditë. Cili është mendimi juaj për këtë?

Panagiotou: Mendoj se ajo që kemi parë në këtë rast është në fakt modeli i luftës hibride që do të thotë se paralelisht me luftën reale ka pasur përpjekje për të treguar se Rusia nuk e ka sulmuar në fakt Ukrainën, se ajo që duhet fajësuar nuk është Rusia, por është Perëndimi, sepse Perëndimi provokoi Rusinë etj.

Ajo që kemi parë nuk janë gënjeshtrat e tyre. Në fakt është një përpjekje për të hedhur fajin diku tjetër. Ne kemi parë madje që Rusia përgatitet të thotë se do të sigurojë grurin e nevojshëm për vendet në Afrikë. Por ata në fakt nuk zbulojnë se nga vjen ky drith dhe nëse është drith që është vjedhur nga Ukraina.

The Geopost: A keni ndonjë sugjerim se çfarë mund të bëjmë ne (media, gazetarët, OJQ-të) për të kundërshtuar këtë dezinformim?

Panagiotou: Një sugjerim është të ndiqni faqet e internetit si tuajat. Sugjerimi i dytë është se ne kemi nevojë për më shumë trajnim. Ne kemi nevojë në fakt më shumë trajnime se si të dallojmë një dezinformim, por kryesisht kemi nevojë për më shumë bashkëpunim. Ne kemi nevojë për të gjithë këta elementë, OJQ-të, gazetarët, organizatat mediatike që të punojnë së bashku në mënyrë që të ndjejmë se kjo nuk është e vërtetë, mos e besoni këtë. Përndryshe, mënyra dhe rrëfimi dhe si po ndërtohet dezinformata është shumë tërheqëse. Mendoj se mediat duhet të punojnë për t’i motivuar njerëzit t’u besojnë atyre. Duhet të ndryshojmë, duhet të lëmë pas praktikat e së shkuarës që bënë që një pjesë e opinionit publik të largohej. Pra, ajo që në fakt na duhet kundër dezinformimit është një partneritet shumë i fortë që do të jetë në gjendje të promovojë narrativat reale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat