Zyrtarja në Parlamentin Europian: BE-ja i ka provat e nevojshme për rastin e Banjskës, por i mohoi ato

Intervista

Zyrtarja në Parlamentin Europian: BE-ja i ka provat e nevojshme për rastin e Banjskës, por i mohoi ato

Hava Orana Xhukolli Nga Hava Orana Xhukolli Më 15 prill 2024 Në ora: 14:06
Banjska gjatë 24 shtatorit 2023

Asistentja parlamentare e PE-së, njëherazi edhe avokuese e madhe e sovranitetit të Kosovës, Federica Woelk në një intervistë ekskluzive për ‘Bota sot’, ka folur rreth çështjeve aktuale në dialogun Kosovë-Serbi, vendimet e BE-së, e ngjarjet e fundit që përfshijnë këto dy shtete.

Woelk ka thënë se liberalizimi i vizave për Kosovën është i vonuar, ndërsa në këtë ka lobuar qeveria serbe.

Ajo ka thënë po ashtu se BE-ja dhe SHBA-ja nuk po respektojnë sovranitetin e Kosovës, duke menduar se Kosova mund të cenohet në mënyrë të vazhdueshme, mirëpo sipas saj, kjo nuk është e vërtetë.

Image
Federica Woelk

Sa i përket rastit të Banjskës, ajo thotë se BE-ja i ka të gjitha provat e nevojshme, por i mohoi dhe qeveria serbe nuk u ndëshkua fare.

“Bota sot”: Nga 1 janari Kosova fitoi liberalizimin e vizave. A mendoni se ky ishte një vendim i vonuar për Kosovën?

Federica Woelk: Po, ishte padyshim një vendim i vonuar dhe për mendimin tim vendimi për ta shtyrë dhe për të marrë kaq shumë kohë për ta zbatuar ishte një vendim mjaft problematik i BE-së. Për më tepër, edhe qeveria serbe loboi shumë, mendoj se kjo ka ndikuar edhe në të.

“Bota sot”: Kush e dënoi Kosovën për mos liberalizimin e deritanishëm?

Federica Woelk: Nuk mendoj se dënimi që po përjeton Kosova është për shkak të liberalizimit. Liberalizimi në fakt u pranua edhe nga Spanja, edhe pse nuk e njeh Kosovën. Prandaj, mendoj se dënimi që po bëhet për Kosovën është i lidhur me arsye dhe aspekte të tjera të Dialogut. Edhe pse e çuditshme që gjithmonë prek vetëm Kosovën, dhe kurrë qeverinë serbe.

“Bota sot”: A mendoni se BE-ja nuk është e njëjtë me Kosovën dhe Serbinë?

Federica Woelk​​​​​​​: Nuk e kuptoj vërtet pyetjen. BE-ja është e formuar nga 27 shtete anëtare dhe padyshim që procesi i vendimmarrjes brenda është shumë i vështirë dhe i gjatë. Roli që BE-ja mori ndaj Kosovës dhe Serbisë mund të ishte i mirë, por me sa duket për momentin mbizotëron edhe ndërmjetësuesit edhe qasja e përgjithshme e qetësimit të Serbisë, dhe kjo nuk është e mirë as për BE-në, as për Kosovën DHE vetë Serbinë (sepse Qytetarët serbë meritojnë gjithashtu të kuptojnë problemin që paraqet qeveria e tyre për momentin dhe rrezikun që po kalon i gjithë rajoni).

“Bota sot”: “Kosova është e shqetësuar se BE-ja dhe SHBA-ja nuk po e respektojnë sovranitetin e saj”, pse e keni bërë një deklaratë të tillë?

Federica Woelk​​​​​​​: Sepse është e vërtetë. Kam frikë se BE-ja dhe SHBA-ja ende mendojnë se Kosova është një lloj protektorati dhe se sovraniteti i saj mund të cenohet në mënyrë të vazhdueshme. Epo, nuk është kështu dhe është e nevojshme që të dyja palët ta kuptojnë këtë: Kosova është shtet sovran dhe mund të marrë vendime sovrane bazuar në Kushtetutën e saj. Imponimet nga jashtë duhet të jenë të kufizuara.

“Bota sot”: Për rastin Banjska, a mendoni se Serbia u ndëshkua mjaftueshëm?

Federica Woelk​​​​​​​: Qeveria serbe nuk u ndëshkua fare. Unë mendoj se BE-së i ka munguar shumë aftësia për të kuptuar atë që ka ndodhur në të vërtetë. Edhe pse BE-ja i ka të gjitha provat e nevojshme, ajo e mohoi atë. Dhe kjo është me të vërtetë një turp. Sepse qeveria e Kosovës siguroi që BE-ja të kishte të gjitha provat e nevojshme për të ndërmarrë hapa kundër qeverisë serbe. Megjithatë, edhe sot e kësaj dite, përgjegjësit kanë mbetur të pandëshkuar dhe kjo është absolutisht e egër.

“Bota sot”: Kush duhet t'i dënojë kriminelët serbë që po kërcënojnë Kosovën, ndërsa shihen në prani të politikanëve serbë?

Federica Woelk​​​​​​​: Mendoj se politikanët dhe kriminelët serbë që po kërcënojnë jo vetëm Kosovën, meqë ra fjala, por edhe Bosnjën dhe Hercegovinën, duhet të kenë frikë nga pasojat konkrete të BE-së dhe SHBA-së. Derisa BE dhe SHBA të vazhdojnë t'i qetësojnë dhe t'i lënë të mendojnë se gjithçka është në rregull, kriminelët dhe politikanët serbë do të vazhdojnë të shkelin çdo marrëveshje dhe çdo mundësi paqeje. A është ajo që duam? Unë nuk mendoj kështu.

Në fund, faleminderit shumë për mbështetjen e vendit tonë!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat