Gabimet e përditshme që rrisin presionin e gjakut

Këshilla mjekësore

Gabimet e përditshme që rrisin presionin e gjakut

Më: 15 janar 2021 Në ora: 15:20
Foto Ilustrim

Me shumicën e të rriturve në ditët e sotme që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut , është e rëndësishme të njihni disa zakone që mund të ndikojnë në këtë gjendje, duke e bërë më të vështirë kontrollimin.

Këtu janë katër zakone të jetës së përditshme për të cilat shumë njerëz nuk kanë dijeni, duke krijuar kushtet për një rritje të konsiderueshme të presionit të gjakut.

Matja e pasaktë

Gabimet në matjen e presionit të gjakut mund të çojnë në vlera të rreme të larta. 

Në rastin ideal, pacientët duhet të konsultohen me një mjek për matjen korrekte të presionit të gjakut dhe më pas ta monitorojnë atë në përgjithësi në kontekstin e përcaktuar nga mjeku kurues.

 Në çdo rast, para se të matni presionin e gjakut, qoftë në zyrën e mjekut ose në shtëpi, fshikëza duhet të jetë zbrazur, duhanpirja ose konsumimi i kafeinës nuk duhet të ketë ndodhur gjysmë ore para dhe pacienti duhet të jetë në një gjendje të qetë fizike. 

Gjatë matjes, ai duhet të mbështesë krahun e dorës në të cilën bëhet matja në një sipërfaqe në lartësinë e gjoksit, me këmbët e tij fort në dysheme dhe të mos flasë.

Barna plotësuese Ilaçet

Kundër dhimbjeve të zakonshme, të tilla si ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, me përbërës aktivë si naproxen dhe ibuprofen, mund të rrisin presionin e gjakut, kështu që mjekët duhet të pyesin pacientët për përdorimin e analgjezikëve. 

Barnat paracetamol kanë më pak të ngjarë të rrisin presionin e gjakut, në krahasim me dekongjestantët të cilët dihet se rrisin presionin e gjakut. 

Prandaj, njerëzit me probleme të zemrës duhet t'i kufizojnë ose t'i shmangin ato, veçanërisht nëse nuk janë në gjendje të kontrollojnë presionin e tyre të gjakut .

Njerëzit që marrin ilaçe për sëmundje si kortikosteroide, imunosupresantë dhe disa ilaçe kundër kancerit gjithashtu duhet të monitorohen për presionin e tyre të gjakut.

Alkooli dhe kafeina

Konsumi i tepërt, alkool ose kafeinë, mund të rrisë presionin e gjakut, prandaj shumica e mjekëve rekomandojnë konsumin e tyre të kufizuar. 

Marrja e kafeinës duhet të kufizohet në tre filxhanë në ditë në përgjithësi dhe duhet të shmanget nga njerëzit me presion të lartë të gjakut në veçanti.

Bimët dhe kombinimet e ushqimit

Duhet të kuptohet që suplementet natyrore dhe barishtet nuk janë domosdoshmërisht të sigurta.

Disa shtesa bimore mund të rrisin presionin e gjakut, ndërsa të tjerët mund të ndërveprojnë me ilaçet tradicionale dhe të kenë një efekt negativ. 

Disa djathëra, mish i përpunuar, produkte soje dhe ushqime të tjera që përmbajnë tyraminë duhet të shmangen nga kushdo që merr ilaqet kundër depresionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat