Mos i shkulni qimet e hundës, shaktojnë një sërë problemesh serioze për shëndetin

Këshilla mjekësore

Mos i shkulni qimet e hundës, shaktojnë një sërë problemesh serioze për shëndetin

Më: 12 shkurt 2021 Në ora: 16:09
Foto ilustrim

Heqja e qimeve nga trupi, në çdo mënyrë të mundshme mund të shkaktojë disa sëmundje serioze.

Jeta moderne ka sjellë shumë rregulla të reja në lidhje me higjienën personale dhe bukurinë, mes syresh edhe depilimi.

Depilimi i këmbëve, krahëve dhe çdo vendi tjetër të dukshëm është diçka e zakonshme dhe shumë njerëz janë duke e bërë atë çdo ditë, gjithnjë e më shumë, por heqja e qimeve nga trupi, në çdo mënyrë të mundshme mund të shkaktojë disa sëmundje serioze, infeksione, inflamacione, madje edhe vdekjen.

Qimet e hundës janë filtër për mikrobet e dëmshme që thithim me ajrin çdo ditë. Heqja e tyre do të lejonte bakteret të hynin në trekëndëshin e rrezikshëm, zonën mes gojës dhe hundës ku kalon gjaku që shkon në tru.

Nëse bakteret grumbullohen aty mund të shkaktojnë infeksione të rënda, deri dhe në meningjit, kështu që priti nëse është e nevojshme, por mos i shkul ato qime. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat