Shenja që trupi ju jep se nuk keni mjaftueshëm kalcium!

Këshilla mjekësore

Shenja që trupi ju jep se nuk keni mjaftueshëm kalcium!

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 20:03
Foto ilustrim

Kalciumi është thelbësor për të formuar qeliza të reja kockore dhe për të ruajtur shëndetin e kockave, i cili bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm me moshën. Deri në 99% e kalciumit ruhet në kockat tona.

Para se t'i japim atij të gjithë meritat në ruajtjen e kockave shëndetshëm, ne gjithashtu duhet të flasim për rolin e vitaminës D. Mendoni për kalciumin dhe vitaminën D si një çift fuqie. Sipas Fondacionit Kombëtar të Osteoporozës (ODS) në SHBA, vitamina D ndihmon trupin në aftësinë e tij për të absorbuar kalcium dhe fosfor, i cili ndihmon në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e kockave të forta. Përveç vitaminës D, kalciumi gjithashtu punon me lëndë ushqyese të tjera për të ndërtuar densitetin e kockave, të cilat përfshijnë vitaminë K, magnez dhe kalium.

Marrja e rekomanduar e kalciumit

Të rriturit e moshës 19 deri në 50 vjeç kanë nevojë për të paktën 1.000 mg kalcium në ditë. Dhe për shkak se kockat tona bëhen më të dobëta me kalimin e kohës, marrja e rekomanduar për gratë mbi 50 vjeç dhe burrat mbi 70 vjeç është të paktën 1,200 mg kalcium në ditë.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani mend se kur bëhet fjalë për kalciumin, "më shumë" nuk do të thotë gjithmonë "më mirë". Shkalla në të cilën trupi juaj thith kalciumin bie në mënyrë drastike kur konsumoni më shumë sesa keni nevojë. Hulumtimet tregojnë se kalciumi i tepërt mund të grumbullohet në indet e trupit, gjë që mund të kontribuojë në çështje shëndetësore siç janë gurët në veshka, kapsllëku dhe problemet e zemrës. Kjo është arsyeja pse, përveç rekomandimeve të marrjes ditore, kalciumi vjen edhe me kufijtë e sipërm. Sipas ODS, të rriturit midis moshës 19 dhe 50 vjeç nuk duhet të kalojnë më shumë se 2,500 miligramë në ditë, dhe njerëzit edhe më të moshuar, duhet të kufizojnë konsumin e tyre në 2,000 miligramë.

Shenjat e mungesës së kalciumit

Mënyra në të cilën trupat tanë përdorin kalciumin është e rëndësishme, por të dish nëse po merr mjaft nuk është gjithmonë e qartë. Nëse nuk merrni mjaftueshëm kalcium, simptomat mund të fillojnë të shfaqen me kalimin e kohës. 

Këtu janë shenjat më të zakonshme të mungesës së kalciumit:

- Dhimbje ose dobësi të muskujve

- Ritme zemre jonormale

- Mpirje, ose ndjesi shpimi gjilpërash në gishta

- Humbje ose konfuzion të kujtesës

- Thonj të dobët ose të brishtë 

- Lehtësi në thyerjen/frakturën e kockave

Ekziston një ide e gjerë se njerëzit duhet të pinë sa më shumë qumësht për kocka të forta, po edhe një dietë me bazë bimore mund të plotësojë gjithë nevojat tona për kalcium. Për ata që janë kuriozë për rritjen e kalciumit përmes suplementeve, flisni me një mjek për rekomandime të personalizuara, pasi hulumtimet e fundit kanë treguar për një numër rreziqesh të përfshira.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat