​Si të qëndroni të shëndetshëm kur të gjithë rreth jush janë sëmurë?

Këshilla mjekësore

​Si të qëndroni të shëndetshëm kur të gjithë rreth jush janë sëmurë?

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 21:47
Foto ilustrim

Është e vështirë për të shmangur infeksionin kur anëtarët e familjes suaj dhe njerëzit me të cilët ndani hapësirën e jetesës, janë të sëmurë. Nuk ka rëndësi nëse janë fëmijët tuaj, shokët e dhomës apo partnerët. Nëse kanë marrë një ftohje sezonale, ka shumë mundësi që ta kapni edhe ju.

"Nëse një anëtar i familjes suaj është i sëmurë, anëtarët e tjerë ka të ngjarë të infektohen, për shkak të afërsisë së anëtarit të sëmurë," shpjegon pediatri Ayla Boyes.

Nëse infeksioni përhapet në familjen tuaj, detyra për të shmangur sëmundjen bëhet edhe më sfiduese. Por ka strategji me të cilat mund të provoni edhe në shtëpi, për të shmangur infeksionin.

Ja çfarë rekomandojnë ekspertët:

1. Kufizoni kontaktin me të sëmurin

2. Ruani higjienën në banjë

3. Lani duart

4. Mbani maskë

5. Pastroni shpesh të gjitha sipërfaqet

6. Ventiloni

7. Përdorni një lagështues

8. Vaksinohuni kundër gripit

9. Flini pak

Pra, nëse doni të shmangni ftohjen, mënyra më e thjeshtë është t'i përmbaheni higjienës, gjë që na mësuan prindërit kur ishim fëmijë.

"Është e mërzitshme, por funksionon," thotë mjeku Joseph Allen nga Universiteti i Harvardit për Livestrong.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat