​A mund të shkaktojë diabetin konsumimi i tepërt i sheqerit?

Këshilla mjekësore

​A mund të shkaktojë diabetin konsumimi i tepërt i sheqerit?

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 13:58
Foto ilustrim

Shanset janë të mira që të keni një anëtar të familjes, mik të ngushtë ose koleg që vuan nga diabeti. Ose që ju vetë vuani prej saj. Kjo gjendje shëndetësore kronike dhe e rëndë prek afërsisht një në dhjetë persona dhe ky numër rritet me moshën.

Kjo mbështetet nga fakti se gjysma e të gjithë të rriturve në SHBA kanë diabet ose prediabet, raportoi Shoqata Amerikane e Diabetit.

Këtu po flasim kryesisht për diabetin e tipit 2, sepse është forma më e zakonshme e sëmundjes, që përbën rreth 90 deri në 95 për qind të të gjitha rasteve. Diabeti i tipit 1 dhe diabeti gjestacional janë llojet e tjera kryesore.

E përbashkëta e të gjitha llojeve të diabetit është se nivelet e glukozës në gjak të njerëzve janë shumë të larta. A do të thotë kjo se konsumimi i sheqerit mund të shkaktojë diabet? Përgjigja për diabetin e tipit 1 është jo - ky lloj diabeti relativisht i rrallë është një gjendje autoimune që nuk lidhet me faktorët e stilit të jetesës si marrja e ushqimit ose ushtrimet fizike.

Për diabetin e tipit 2, përgjigja është pak më e ndërlikuar. Nëse tashmë keni një rrezik gjenetik dhe vazhdimisht hani ushqim të pashëndetshëm, luftoni me peshën e tepërt dhe bëni një mënyrë jetese joaktive, rrezikoni të zhvilloni diabetin e tipit 2.

Nivelet e sheqerit në gjak ndikohen më shumë nga karbohidratet, të cilat gjenden në çdo gjë, nga frutat dhe patatet deri te buka, ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara.

Gjatë tretjes, karbohidratet ndahen në glukozë dhe hyjnë në qarkullimin e gjakut. Kjo është një gjë e mirë sepse glukoza është burimi kryesor i energjisë së trupit tonë. Qelizat e trupit tuaj kanë nevojë për energji për të funksionuar, por e njëjta glukozë mund të jetë toksike nëse është në doza të larta në gjakun tuaj.

Në fakt, mund të jetë aq e rrezikshme sa nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të dëmtojnë shikimin, të shkaktojnë dëmtime nervore dhe të çojnë në sëmundje të zemrës, goditje në tru, dështim të veshkave dhe një sërë problemesh të tjera. Kjo është arsyeja pse trupi juaj ka një sistem të shkëlqyer për të mbajtur glukozën në një nivel të sigurt.

Që glukoza të funksionojë si një prodhues energjie, ajo duhet të largohet nga gjaku dhe të hyjë në qelizat e trupit tuaj, thotë Diana Licalzi, një dietologe e regjistruar në Boston. Këtu hyn insulina, e prodhuar nga pankreasi. Insulina vepron si një çelës dhe zhbllokon qelizën për të lejuar hyrjen e glukozës.

“Ti ha një mollë, molla kthehet në glukozë, pankreasi lëshon insulinë, insulina hap derën e qelizës, glukoza hyn dhe menjëherë prodhohet energji për përdorim me mbetjet që ruhen për përdorim të mëvonshëm”, shpjegon Licalzi.

Me diabetin e tipit 2, aftësia e qelizave për t'iu përgjigjur insulinës është e dëmtuar dhe sheqeri mbahet në qarkullimin e gjakut në vend që të dërgohet në mënyrë efikase në qeliza.

Rezistenca ndaj insulinës mund të shkaktohet nga shumë gjëra, duke përfshirë mbipeshën, zakonet e pashëndetshme të të ngrënit, mungesën e stërvitjes dhe medikamente të caktuara.

Të qenit mbipeshë rrit rrezikun

Sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Digjestive dhe Veshkave në SHBA, nuk ka asnjë shkak të vetëm të diabetit të tipit 2 ose prediabetit. Gjenet dhe historia familjare mund të luajnë një rol dhe nuk mund të bëni shumë për këtë.

Por kur bëhet fjalë për faktorët që mund të kontrolloni, mbajtja e një peshe të shëndetshme kryeson listën në parandalimin e sëmundjes, vonimin e shfaqjes së saj ose ngadalësimin e përparimit të saj.

Një studim i vitit 2015 i botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Mjekësisë Parandaluese sugjeron se matja e perimetrit të belit mund të jetë po aq e rëndësishme sa indeksi i masës trupore (BMI) në parashikimin e rrezikut të një personi për sëmundje, veçanërisht diabetin e tipit 2.

Të ushqehesh shëndetshëm është më shumë sesa të shmangësh sheqerin

Sheqeri nuk është fajtori i vetëm që kontribuon në rritjen e diabetit të tipit 2.

"Cilësia e përgjithshme e dietës standarde amerikane është përgjegjëse për zhvillimin e diabetit të tipit 2 ose prediabetit," thotë Dana Hans, dietologe e lartë në Qendrën Mjekësore Ronald Reagan të UCLA në Los Anxhelos.

Ajo shton se një dietë tipike është e lartë në karbohidrate të përpunuara, yndyra, proteina shtazore dhe kripë, dhe e ulët në fibra, ujë, fruta dhe perime.

Ky grup me kalori të lartë inkurajon obezitetin. Ndërkohë, të gjitha ato karbohidrate të thjeshta në patate të skuqura, patate të skuqura, pije me sheqer, makarona dhe bukë me miell të bardhë bëjnë që sheqeri në gjak të rritet shpejt.

Kur kjo ndodh, trupi juaj lufton për të lëshuar gjithnjë e më shumë insulinë, e cila nuk arrin të ulë glukozën në gjak sepse qelizat e injorojnë atë.

Me kalimin e kohës, këto thumba zakonisht konsumojnë qelizat që prodhojnë insulinë dhe trupi ndalon së prodhuari atë. Nëse keni diabet i tipit 2, kjo do të thotë se sa herë që hani sheqer, ai vazhdon të rritet në gjak, përveç nëse e kontrolloni me dietë, stërvitje dhe ilaçe.

Sheqeri nuk është i dëshirueshëm në një dietë të shëndetshme

Trajtimi i rastësishëm nuk është problem. Por konsumimi i tepërt për një periudhë të gjatë kohore rrit rrezikun e obezitetit dhe i vendos qelizat që prodhojnë insulinë në një gjendje stresi.

“Kaloritë nga sheqeri i quajmë kalori boshe”, thotë Licalzi, duke shtuar se ato kanë pak ose aspak vlera ushqyese.

Për shkak se kaloritë e sheqerit kanë pak aftësi për të kënaqur urinë, është e lehtë të hahet tepër, duke çuar në shtim në peshë.

Mundohuni të reduktoni konsumin e sheqernave të fshehura

Të gjithë e dimë se donutët me çokollatë, tre lugë akullore të mbushura me salcë karamel dhe një fetë e madhe ëmbëlsirë me luleshtrydhe janë në të vërtetë bomba sheqeri.

Por sheqeri mund të fshihet edhe tek salcat e sallatave dhe ketchup-i, salca e domates, drithërat, kosi me shije të ndryshme dhe buka. Ndryshe nga sheqernat që gjenden natyrshëm në ushqime si frutat, "sheqernat e shtuar" u shtohen ushqimeve gjatë prodhimit.

Hans thekson se është e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm se ku ndodhet sheqeri.

"Unë sugjeroj gjithmonë," thotë ajo, "që të shikoni në etiketa për përbërës si monosakaride, disakaride, sakaroz, shurup misri me fruktozë të lartë, shurup misri, nektar agave, melasa, lëng kallami, sheqer kallami, sheqer hurme."

Fibrat ndihmojnë në luftimin e diabetit të tipit 2

Fibrat janë një aleat i fuqishëm në luftën kundër diabetit të tipit 2.

“Ushqimi i pasur me fibra tretet më ngadalë”, thekson Licalzi, “kështu që sheqeri në gjak nuk rritet dhe ju qëndroni të ngopur më gjatë”.

Një përmbledhje e vitit 2019 e revistës The Lancet që përfshinte gati 250 studime tregoi se njerëzit që hanë më shumë fibra kanë një rrezik 16 deri në 24 për qind më të ulët për të vdekur nga diabeti i tipit 2, sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe kanceri i zorrës së trashë, në krahasim me njerëzit që hanin shumë. pak fibra.

Një dietë e pasur me ushqime me bazë bimore mund të ndihmojë

Një studim i vitit 2019 i publikuar në "JAMA Internal Medicine" tregoi se njerëzit, dieta e të cilëve ishte kryesisht me bazë bimore me një përzierje frutash, perimesh, drithëra, arra dhe bishtajore, kishin një Ushqimi më të ulët të zhvillimit të diabetit të tipit 2, shkruan The Healthy.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat