Dëmton zemrën: Eliminoni këtë ushqim nga dieta juaj

Këshilla mjekësore

Dëmton zemrën: Eliminoni këtë ushqim nga dieta juaj

Më: 22 nëntor 2022 Në ora: 18:41
Foto ilustrim

Një studim i ri pohon se eliminimi i sheqerit nga dieta për vetëm nëntë ditë mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin, raporton Independent.

Studimi, i cili u botua në një revistë, zëvendësoi marrjen e sheqerit në 43 fëmijë obezë me niseshte dhe pretendon se ka vërtetuar se sheqeri është i dëmshëm për shëndetin, jo për shkak të kalorive, por për shkak të përpjekjeve metabolike.

Autori i studimit Robert Lustig, një endokrinolog pediatrik në Spitalin e Fëmijëve në San Francisko, tha se studimi zbuloi se gjatë ndjekjes së dietës së re, nivelet e kolesterolit u përmirësuan dhe nivelet e insulinës u ulën te pjesëmarrësit në studim.

“Gjithçka është përmirësuar. Këto gjetje mbështesin idenë se është thelbësore që prindërit të monitorojnë marrjen e sheqerit nga fëmijët e tyre dhe të jenë të vetëdijshëm për efektet shëndetësore të ushqimeve që hanë fëmijët e tyre”, tha ai.

Hulumtimi i Lustig sfidon teorinë e mbështetur nga kompanitë shumëkombëshe, duke argumentuar se obeziteti nuk është rezultat i marrjes së sheqerit, por rezultat i marrjes së tepërt të kalorive. 

Lustig i kushtoi vëmendje të veçantë kësaj dhe gjatë hulumtimit ata ruajtën peshën e fëmijëve, dhe ata që humbën peshë u inkurajuan të hanin më shumë.

“Kaloritë nga sheqeri janë më të këqijat, sepse ato kthehen në yndyrë në mëlçi, duke rritur rezistencën ndaj insulinës dhe duke rritur rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës dhe mëlçisë”, tha Lustig.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat