Nga qëndrimi i shpatullave deri te poza e kobrës, provoni këto 5 ushtrime për të përmirësuar shëndetin e tiroides

Këshilla mjekësore

Nga qëndrimi i shpatullave deri te poza e kobrës, provoni këto 5 ushtrime për të përmirësuar shëndetin e tiroides

Më: 17 janar 2023 Në ora: 15:51
Foto ilustrim

Sipas një studimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka zbuluar se joga ka një efekt pozitiv në funksionin e gjëndrës tiroide.

Sarvangasana ose Shpatulla qëndrojnë me mbështetje

Kjo pozë e përmbysur stimulon qarkullimin e gjakut në gjëndrat në pjesën e sipërme të trupit tonë. Mbyllja e mjekrës në këtë pozë konsiderohet të jetë e dobishme për tiroiden.

Mbani një peshqir ose batanije të palosur nën shpatull dhe mbështeteni kokën në tapetin e jogës duke u shtrirë drejt në shpinë. Mbajini krahët të shtypur në dysheme me pas. Ngrini këmbët lart, pastaj nxirrni frymën duke i sjellë këmbët drejt kokës. Me ndihmën e duarve, mbështetni ijet dhe mbajini në linjë me shpatullën dhe shtyllën kurrizore. Mbajeni mjekrën tuaj të mbështjellë. Merrni frymë dhe kthejini këmbët tuaja pingul me dyshemenë, nxirrni frymën dhe lërini të qëndrojnë në tapet.

Pozë Halasana Plug

Poza e parmendës do të stimulojë gjëndrën tuaj tiroide në të njëjtën mënyrë që do të bënte qëndrimi i shpatullave. Pra, nëse e keni të vështirë qëndrimin e shpatullave, mund të provoni pozën e parmendës. Fillon tamam si ushtrimi i mëparshëm. Por në këtë rast, do t’ju duhet të përkulni këmbët derisa të prekë dyshemenë afër kokës. Ju gjithashtu mund të mbani një jastëk ose një bllok afër kokës nëse këmba juaj nuk prek dyshemenë.

Pozë Naukasana ose Varkë

Pozicioni i qafës sonë në pozën e varkës thuhet se sjell një efekt pozitiv në gjëndrën tiroide. Për të filluar ushtrimin, uluni në dysheme me këmbët e shtrira. Mbajini duart në anët tuaja dhe mbështesni pjesën e sipërme të trupit që të mbështetet pak prapa. Mbajeni shpinën drejt, dhe mjekrën të shtrënguar. Tani, ngadalë përkulni këmbët dhe ato në ajër dhe drejtojini ato. Mundohuni ta çoni atë pak më lart se niveli i syve tuaj. Sigurohuni që t’i mbani duart tuaja të shtrira para jush. Qëndroni në këtë pozë për një minutë dhe ngadalë, lëshojeni pozën.

Pozë Bhujangasana ose Kobra

Ndryshe nga pozat e tjera të jogës, poza e kobrës nuk është aq intensive, por gjithsesi ofron pak stimulim për gjëndrën master. Filloni ushtrimin duke u shtrirë në bark dhe duart pranë gjoksit. Thithni dhe më pas ngrini bustin nga toka dhe shtyni shpatullat tuaja prapa. Mbani një përkulje të lehtë në bërryla. Relaksohuni duke nxjerrë frymën dhe duke e lënë bustin tuaj të zbresë përsëri në dyshek.

Pozë Ustrasana ose Deve

Poza e Camelit përfshin një shtrirje të fortë të qafës, e cila në këmbim është efektive për gjëndrën tiroide. Për të filluar pozën e devesë, bini në gjunjë me ijet të hapura. Vendosini duart në bazën e shtyllës kurrizore për të mbështetur ijet. Ngadalë, shtyni gjoksin përpara ndërsa përkuleni prapa. Nëse ndiheni mjaft rehat, përpiquni të mbani kyçet e këmbëve. Lërini duart dhe ngadalë kthehuni në pozicionin fillestar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat