Përfitimet e shumta nga konsumimi i xhenxhefilit

Këshilla mjekësore

Përfitimet e shumta nga konsumimi i xhenxhefilit

Më: 26 janar 2023 Në ora: 15:55
Foto ilustrim

Ju ndoshta keni parë rrënjë të shtrembër xhenxhefili në supermarket dhe nuk dini çfarë të bëni me të. Por, vetitë e tij të dobishme medicinale kanë qenë të njohura që nga kohërat e lashta. Xhenxhefili është një burim i vitaminave, mikronutrientëve dhe vajrave esencialë që kanë efekte forcuese, gjallëruese dhe anti-inflamatore në trup.

Redukton dhimbjen

Xhenxhefili trajton mirë proceset dhe dhimbjet inflamatore, duke përfshirë dhimbjet e muskujve pas ushtrimeve intensive, dhimbjet e menstruacioneve dhe artritin. Bëni një tretësirë me xhenxhefil dhe shafran të Indisë, lëngun e 2 limonëve, 1 lugë çaji mjaltë dhe ujë.

Stimulon punën e trurit

Konsumimi i xhenxhefilit ngadalëson plakjen dhe vdekjen e qelizave të trurit dhe i reziston sëmundjeve të tilla neurodegjenerative si Alzheimer dhe Parkinson. Për më tepër, rrënja e xhenxhefilit përmirëson të gjitha funksionet njohëse dhe ndihmon në ruajtjen e mprehtë të kujtesës.

Lufton procesin e plakjes

Xhenxhefili përmban një sasi të madhe antioksidantësh, përshpejton proceset e rinovimit në trup dhe pastron radikalet e lira dhe toksinat.

Efekti antitumor

Disa elementë në xhenxhefil janë në gjendje t'i rezistojnë kancerit dhe të lehtësojnë gjendjen e dikujt gjatë kimioterapisë.

Ndihmon në heqjen e puçrrave

Përzieni pjesë të barabarta pluhur xhenxhefili , mjaltë të papërpunuar dhe lëng limoni. Aplikojeni në fytyrë, masazhojeni butësisht për disa sekonda dhe lëreni të veprojë për 15-20 minuta përpara se ta lani.

Normalizon përbërjen e gjakut

Sipas hulumtimeve, konsumimi i rregullt i xhenxhefilit mund të normalizojë nivelin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak. Gjithashtu, mund të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të mundshme. Për më tepër, xhenxhefili ndihmon në rezistimin e formimit të mpiksjes së gjakut dhe presionit të lartë të gjakut. Zieni pak xhenxhefil me një shkop kanelle, lëreni të ftohet dhe pijeni 2-3 herë në ditë, shkruan Bright Side, përcjell KosovaPress

Stimulon rritjen e flokëve dhe parandalon rënien e flokëve dhe zbokthin

Xhenxhefili i siguron skalpit të kokës rrjedhjen e gjakut, i furnizon rrënjët me lëndë ushqyese dhe stimulon rritjen e flokëve për të parandaluar rënien e flokëve.

Maskë për forcimin e flokëve-Kombinoni xhenxhefilin e grirë dhe vajin e jojobës dhe masazhoni atë në flokë dhe lëkurë. Lajeni pas 30 minutash.

Stimulimi i rritjes së flokëve-Lyjeni pak xhenxhefil dhe hudhër të grirë me ujë dhe lëreni për pak kohë. Shtoni pak vaj ulliri ose kokosi në këtë tretësirë dhe masazhoni rrënjët e flokëve.

Një maskë për zbokthin-Përzieni 2 pjesë xhenxhefil të sapo grirë dhe 3 pjesë vaj ulliri ose susami. Aplikojeni në lëkurën e kokës dhe lëreni për 15-25 minuta. Përdoreni dy herë në javë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat