Një ushtrim që ju merr vetëm 20 sekonda: Mundohuni të lehtësoni ndjenjat e ankthit dhe stresit në mënyrë të thjeshtë

Këshilla mjekësore

Një ushtrim që ju merr vetëm 20 sekonda: Mundohuni të lehtësoni ndjenjat e ankthit dhe stresit në mënyrë të thjeshtë

Më: 8 mars 2023 Në ora: 10:15
Foto ilustrim

Këtë ushtrim mund ta bëni edhe në vend publik

Psikoterapisti dr. Corey Yeager prezantoi një ushtrim të thjeshtë që zgjat vetëm 20 sekonda dhe mund të lehtësojë ndjenjën e ankthit, stresit dhe nervozizmit.

Thjesht, nëse keni një takim ose telefonatë të rëndësishme, në vend që të lundroni pafundësisht nëpër rrjetet sociale ose të mendoni në mënyrë obsesive se çfarë të thoni, merrni frymë thellë dhe jini të pranishëm në çast.

Përqendrohuni në atë që është këtu dhe tani. Fillimisht duhet t’i kushtoni vëmendje humorit tuaj. Ju mund të shkruani një ose dy fjali për të. Përqendrohuni në frymëmarrje.

Këshillohet që këtë ushtrim ta praktikoni disa herë gjatë ditës. Përqendrohuni në frymëmarrjen brenda dhe jashtë gjatë atyre njëzet sekondave.

Ndërsa praktikoni këtë ushtrim të frymëmarrjes së thellë, mund të mbyllni sytë ose të shprehni pohime. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat