Nga magnezi te livando: 5 mënyra natyrale që të bëni gjumin perfekt!

Këshilla mjekësore

Nga magnezi te livando: 5 mënyra natyrale që të bëni gjumin perfekt!

Më: 9 prill 2023 Në ora: 20:00
Foto ilustrim

Teknologjia, ngarkesa dhe streset e ditës janë vetëm disa nga faktorët që ndikojnë në cilësinë e gjumit. Një gjumë jo cilësor mund t’ju fusë në një rreth vicioz me lodhje dhe shpërqendrim.

Metodat e mëposhtme për gjumë të mirë mund t’ju shërbejnë si një fillim i mbarë për të përmirësuar gjumin dhe rutinën tuaj të përgjithshme:

Çaji i kamomilit

Kamomili është një qetësues natyral që mund të ndihmojë në qetësimin e nervave dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit. Pini një filxhan çaj kamomil para gjumit për t'ju ndihmuar të relaksoheni.

Livando

Livando është një tjetër qetësues natyral që mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit. Një ide e këndshme mund të jetë të shpërndani vaj esencial livando në dhomën e gjumit.

Magnezi

Magnezi është një mineral thelbësor që mund të ndihmojë në qetësimin e sistemit nervor. Një dozë ditore suplementi magnez është mëse e këshillueshme.

Valerian

Bima valerian është një qetësues natyral që mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit. Ekziston në formë suplementi ose çaji dhe ju ndihmon të relaksoheni.

Melatonin

Melatonina është një hormon që rregullon ciklet gjumë-zgjim. Marrja e një suplementi melatonine para gjumit mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit.

Të tjera

- Dhomë e errët
- Shmangie e pajisjeve elektronike
- Frymëmarrje e thellë, meditim, yoga

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat